Wimbledon 2017: Θρίαμβος της Μουγκουρούθα στον τελικό με τη Β. Γουίλιαμς ( εικόνες – video)

H Γκαρμπίνιε Μουγκουρούθα νίκησε την έμπειρη Βένους Γουίλιαμς με 2-0 σετ (7-5 και 6-0) κατέκτησε το 2ο Grand Slam τίτλο της καριέρας της στο Wimbledon.

H Βένους Γουίλιαμς η οποία τον τελευταίο καιρό ταλαιπωρείται και με μια διαμάχη για ένα θανατηφόρο τροχαίο στο οποίο ενεπλάκη ξεκίνησε καλά, αλλά όσο περνούσε η ώρα είδε τα ποσοστά της να πέφτουν καθώς τα αβίαστα

λάθη της ήταν περισσότερα από αυτά της Ισπανίδας.

Η Μουγκουρούθα κράτησε το σερβίς της και «έτρεξε» την αντίπαλο της, αφού θέλησε να εκμεταλλευτεί το γεγονός ότι η Βένους είναι 37 χρόνων.

Καθοριστικό ήταν το 10ο game του πρώτου σετ με το σκορ 4-5 υπέρ της Αμερικανίδας, που έιχε δύο break points. Η Μουγκουρούθα γύρισε από το 15-40 και ισοφάρισε σε 5-5 και έκτοτε δεν έχασε game.

Η Βένους Γουίλιαμς έμεινε στις 6 κατακτήσεις, ενώ η Μουγκουρούθα κατακτά μετά το Roland Garros (2016) και το Wimbledon, όπου το 2015 είχε χάσει από την έτερη της οικογένειας Γουίλιαμς, τη Σερένα.