Έχασε την ευκαιρία και ηττήθηκε η Εθνική από την Σλοβενία

Yστερα από την μεγάλη της νίκη στην πρεμιέρα του ομίλου επί της πρωταθλήτριας Ευρώπης, Σερβία, η Εθνική μας ομάδα βρέθηκε κοντά στο να κάνει το "δύο στα δύο" στο γκρουπ της, αλλά γνώρισε την ήττα από την Σλοβενία με σκορ 56-59.

Μπορεί η Εθνική μας ομάδα να προηγήθηκε με +10 (33-23) στο πρώτο ημίχρονο, ελέγχοντας τον ρυθμό του αγώνα, όντας στο 34' μπροστά στο σκορ με 52-50, αλλά στο τελευταίο λεπτό λύγισε απέναντι στην Σλοβενία,
με τις "πράσινες" να βάζουν μεγάλα σουτ με την Έρκιτς από τις γωνίες. Επόμενος αντίπαλος η Γαλλία την Δευτέρα (19/6). Από τον όμιλο προκρίνονται οι τρεις πρώτες ομάδες, με τον πρώτο να περνά κατευθείαν στα προημιτελικά. Από το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεχώρισε η Καλτσίδου με 23 πόντους. Κόστισαν τα ριμπάουντ (46-35) στην Ελλάδα.

Το ματς

Η Σλοβενία προηγήθηκε με σκορ 5-11 στο 4', αλλά ακολούθως η Εθνική μας αντέδρασε, παίρνοντας το προβάδισμα στο δεκάλεπτο με 14-12 με την Νικολοπούλου, παίρνοντας πόντους στο ανοιχτό γήπεδο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες προχωρούσαν πόντο-πόντο, η Σλοβενία προηγήθηκε με 22-23 στο 16', αλλά ακολούθως η Ελλάδα μέτρησε ένα σερί 11-0, με τις Καλτσίδου (πρώτη σκόρερ με 13 πόντους στο πρώτο μέρος) και Σπανού να "γράφουν" το 33-23, στέλνοντας την διαφορά στο +10 στο 19', το οποίο και ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η Σλοβενία αντέδρασε και μείωσε γρήγορα σε 36-35, βρίσκοντας στόχο από την περιφέρεια. Ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, οι δύο ομάδες έχαναν αρκετά σουτ, με την Λίσετς να φέρνει το σκορ στα ίσα (43-43) στο 26'. Λίγο πριν το τέλος της περιόδου, η Μάλτση έκανε το 47-44, το οποίο και ήταν το σκορ του αγώνα στο 30'. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Καλτσίδου στο 34' έκανε το σκορ 52-50, με τις δύο ομάδες να έχουν "κολλήσει" στο σκορ στο 54-53. Στην συνέχεια, η Έρκιτς έβαλε δύο μεγάλα σουτ από τις γωνίες, διαμορφώνοντας το 54-57 στο σκορ, στο 1'09'' πριν την λήξη, ενώ η Μπάριτς "σκότωσε" την Ελλάδα με μπάσιμο στα 15'' πριν το τέλος, με τις "πράσινες" να φτάνουν στην νίκη με σκορ 56-59.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 33-23, 47-44, 56-59.

ΕΛΛΑΔΑ: Σταμολάμπρου 3, Σταμάτη 5 (1), Λύμουρα, Σπυριδοπούλου, Μάλτση 10 (3/13 σουτ, 5 ριμπ., 6 ασ.), Νικολοπούλου 2, Σωτηρίου 4, Κοσμά, Σπανού 9, Καλτσίδου 23 (8/11 δίπ., 1/6 τρίπ., 4/6 βολ., 7 ριμπ.), Φασούλα.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ: Όμπλακ 11 (2 τρίπ., 9 ριμπ., 6 ασ.), Ζντόλσεκ, Έρτκιτς 11 (1), Πρέζελι 3, Αμπράμοβιτς, Μπάριτς 5 (0/5 τρίπ.), Γιανκόβινα 2, Πίρσιτς 7 (10 ριμπ.), Λίσετς 15 (1), Τρέμπετς, Έβανς 5.

ΕΛΛΑΔΑ: 17/34 δίποντα, 3/22 τρίποντα, 13/19 βολές, 35 ριμπάουντ (28+7), 10 ασίστ, 15 λάθη, 7 κλεψίματα, 6 τάπες.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ: 19/45 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 9/19 βολές, 46 ριμπάουντ (32+14), 16 ασίστ, 13 λάθη, 7 κλεψίματα, 1 τάπα.

ΠΗΓΗ: SPORTS24

-- This feed and its contents are the property of The Huffington Post, and use is subject to our terms. It may be used for personal consumption, but may not be distributed on a website.