Πήρε τη νίκη με ανατροπή ο Ολυμπιακός κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα

Την κορυφή του ομίλου κατέκτησε ο Ολυμπιακός και μαθηματικά, αφού επικράτησε με 64-59 του Ερυθρού Αστέρα στο κατάμεστο ΣΕΦ.

Οι «ερυθρόλευκοι» είδαν τους Σέρβους να έχουν το πάνω χέρι και στα τρία δεκάλεπτα, όμως στο τελευταίο, είδαν την ομάδα τους να παίρνει τη νίκη.

Η ατμόσφαιρα στο ματς ήταν εκπληκτική, με τους οπαδούς του Ολυμπιακού και

του Ερυθρού Αστέρα να έχουν στήσει πάρτι στις κερκίδες.

Σπανούλης και Σλούκας ήταν οι πρώτοι σκόρερ των νικητών, έχοντας από 12 πόντους ο καθένας. Οι Σέρβοι είχαν κορυφαίο τον Μπόμπαν Μαριάνοβιτς με 17 πόντους.

Το ματς:

Το ξεκίνημα δεν ήταν καλό επιθετικά για τον Ολυμπιακό, αφού ο Λάζιτς ακολουθούσε παντού τον Σπανούλη στο παρκέ, κόβοντάς του ακόμα και τη δημιουργία. Έτσι, οι παίκτες του Σφαιρόπουλου είχαν μόλις ένα καλάθι σε τρία λεπτά, με τους Σέρβους να έχουν σε τρομερή μέρα τον Μαριάνοβιτς, ο οποίος έκανε ό,τι ήθελε την άμυνα του Ολυμπιακού. Κάπως έτσι, το +7 (2-9) ήρθε άκρως λογικά. Στη συνέχεια με τον Ντάνστον, ο Ολυμπιακός έκανε το 10-16 και ο Λαφαγέτ με τρίποντο διαμόρφωσε το 13-16 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Μαριάνοβιτς έκατσε στον πάγκο, πράγμα που θέλησαν να εκμεταλλευτούν οι «ερυθρόλευκοι» που έκαναν το 17-18. Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, ξέφυγαν και πάλι στο +6 (18-24), όμως στα τελευταία τρία λεπτά οι Πειραιώτες «έσφιξαν» την άμυνά τους και έφεραν το ματς στα ίσα με ένα σερί 6-0 (24-24). Με το τρίποντο του Σπανούλη, μάλιστα, πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά (27-25), όμως στην τελευταία επίθεση του πρώτου ημιχρόνου ο Ντάνγκουμπιτς έκανε το 27-28.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μαριάνοβιτς δημιούργησε και πάλι προβλήματα, με τους παίκτες του Ολυμπιακού να είναι αρκετά άστοχοι, πράγμα που έφερε τους Σέρβους στο +4 (29-33) στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου. Στη συνέχεια, έγινε 38-39, με τους Σέρβους να πάνε στο +5 (38-43) με το τρίποντο του Μίτροβιτς. Ο Ολυμπιακός είδε το δεκάλεπτο να κλείνει με το σκορ στο +6 (42-48).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Σφαιρόπουλου μάζεψαν τη διαφορά και μπήκαν ξανά στο παιχνίδι (51-52), ενώ με ένα δύσκολο καλάθι του Σλούκα πήραν ξανά το προβάδισμα (53-52). Από εκείνο το σημείο και έπειτα και με τους Σπανούλη-Σλούκα να ηγούνται της επίθεσης, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον έλεγχο (60-57). Το τρίποντο του Πέτγουεϊ στα τελευταία δευτερόλεπτα «κλείδωσε» τη νίκη (63-57), η οποία ήρθε με το τελικό 64-59.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 27-28, 42-48, 64-59.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 7 (1), Χάντερ 6, Ντάνστον 4, Σπανούλης 15 (2), Σλούκας 9 (5ασ.), Αγραβάνης 4, Μάντζαρης, Καββαδάς 2, Λαφαγέτ 11 (3), Ντάρντεν 4, Λοτζέσκι 2.

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Ουίλιαμς 2, Ρέμπιτς, Ντάνγκουμπιτς 8 (2), Μίτροβιτς 11 (1), Λάζιτς 3 (1), Μπλάζιτς 5 (1), Κάλινιτς 10 (2), Μαριάνοβιτς 17, Τέγιτς, Τζένκινς, Γιόβιτς, Τσίρμπες 3.