Η Σερένα Γουίλιαμς νέα βασίλισσα του Ρολάν Γκαρός

Η εξαιρετική Σερένα Γουίλιαμς κατέκτησε το Ρολάν Γκαρός και το 20ο γκραντ σλαμ στην καριέρα της αφού νίκησε την Τσέχα Λούσι Σαφάροβα.

Ασταμάτητη η Σερένα Ουίλιαμς κατέκτησε το 3o Ρολάν Γκαρός στην καριέρα της και... 20ο γκραντ σλαμ, επικρατώντας με 2-1 σετ (6-3, 6-7, 6-2) της Τσέχας No. 22 του ταμπλό, Λούσι Σαφάροβα, η οποία αποδείχθηκε σκληρή αντίπαλος.

Η 34χρονη αφροαμερικανίδα αθλήτρια βρίσκεται στο νούμερο 1 της παγκόσμιας κατάταξης από το 2009 ενώ κέρδισε

το πρώτο της τουρνουά σε ηλικία μόλις 4,5 ετών.

Μέχρι τα 10 της χρόνια, είχε ήδη παίξει σε 49 τουρνουά και νικήσει σε 46 εξ αυτών. Το 1991 παρακολούθησε σχολή αντισφαίρισης και σε ηλικία 14 ετών, το Σεπτέμβριο του 1995 έγινε επαγγελματίας. Τον Ιανουάριο του 2015 η Σερένα κατέκτησε τον 6ο της τίτλο στο απλό του Αυστραλιανού Όπεν, επικρατώντας της ρωσίδας Μαρία Σαράποβα στον τελικό που έγινε στις 31 Ιανουαρίου.

Η Σερένα μπήκε δυνατά στον αγώνα, κέρδισε σε 31 λεπτά το πρώτο σετ με 6-3, όμως στο δεύτερο η Σαφάροβα ανέβασε «στροφές» και σε 7ο σετ και 57 λεπτά ισοφάρισε σε 1-1.