Η Ρεάλ ξέσπασε στη Σεβίλλη

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο είχε προλάβει να σκοράρει δύο φορές στο α' μέρος (10' και 41' ), ένα διάστημα στο οποίο η Ρεάλ προηγήθηκε 3-0, αφού σκόραρε και ο Καγεχόν (37' ). Πριν οι ομάδες αποχωρήσουν στα αποδυτήρια, η Ρεάλ έμεινε με δέκα παίκτες, αφού αποβλήθηκε (με δεύτερη κίτρινη) ο Πέπε, για σκληρό μαρκάρισμα στον Νεγρέδο.

Στο 66', ο Ντι Μαρία έκανε το 4-0, τρία λεπτά αργότερα, ο Νάβας μείωσε σε 4-1 και στο 74' έμεινε και η Σεβίλλη με δέκα παίκτες, αφού αποβλήθηκε με απ' ευθείας κόκκινη ο Μανού για χτύπημα στον Αρμπελόα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Ρεάλ σημείωσε άλλα δύο γκολ, με τους Κριστιάνο Ρονάλντο (86', πέναλτι) ) και Αλτιντοπ (89' ). Στις καθυστερήσεις, ο Νεγρέδο, μείωσε σε 6-2.

Στα άλλα αποψινά ματς: Μαγιόρκα-Χετάφε 1-2, Σπόρτιγκ Χιχόν-Εσπανιόλ 1-2, Μπιλμπάο-Σαραγόσα 2-1.