ΚΑΛΛΟΝΗ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 1-0 (ΤΕΛΙΚΟ) – Βούλιαξε το πράσινο “καράβι” στη Μυτιλήνη

Ο Παναθηναικός χωρίς τον Μπέργκ, χωρίς ένα αξιόπιστο 10άρι και με μία άμυνα που στο κέντρο της “μπάζει νερά”, γνώρισε την ήττα στη Μυτιλήνη και υποκλίθηκε στην Καλλονή…

Τέλος του αγώνα. Ιστορική νίκη για την Καλλονή.

Ματζουράκης: «Ήταν παιχνίδι δύσκολο. Άλλες φορές παίξαμε αγχωτικά, άλλες ήρεμα. Είχαμε ένα χρόνο να ακούσουμε το ΑΕΛΚ».

Αναστασίου: «Δεν βάλαμε γκολ.

Σε αυτό το επίπεδο είναι ντροπή μας να μην βάζουμε γκολ με τόσες ευκαιρίες. Δεν ψάχνω δικαιολογίες αλλά στο πρώτο ημίχρονο με τον Κλωναρίδη υπήρχε μια φάση. Ο κ. Ματζουράκης μου είπε ότι έχω λάθος. Θα το δω και εάν έχω λάθος θα το πω».

90′ +2′ Κίτρινη κάρτα στον Κλωναριδη, Χωριανόπουλο.

+6 λεπτά έξτρα χρόνος.

87′ Τραγική σέντρα από τον Μπούρμπο και ο Αναστασίου βάζει τις φωνές

86′ Αποβολή για τον Μανούσο με δεύτερη κίτρινη.

86′ Αλλαγή για την ΑΕΛ Καλλονής. O Χωριανόπουλος αντικαθιστά τον Λεοζίνιο

81′ Κίτρινη κάρτα ο Μανούσος.

80′ Κίτρινη κάρτα στον Μπούρμπο.

78′ Κίτρινη κάρτα στον Λαγό.

85% κατοχή μπάλας στο τελευταίο 15λεπτο για τον Παναθηναϊκό

72′ Γύρισμα του Μπούρμπου στον Πέτριτς που κοντρολάρει μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ του είναι άστοχο. Χάνει τα πάντα ο Κροάτης.

71′ Ωραία ενέργεια του Κλωναρίδη από αριστερά και γύρισμα την κατάλληλη στιγμή στον Πέτριτς ο οποίος με πλασέ στην κίνηση στέλνει τη μπάλα πολύ μακριά.

70′ Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Καρέλης αντί Ατζαγκούν.
69′ Αλλαγή για την Καλλονή. Πιπίνης αντί Γιορέντε.
66′ Αλλαγή για την Καλλονή. Μπαρέρα αντί Κεϊτά.

Κατοχή μπάλας για τον Παναθηναϊκό που δεν μπορεί να βρει διεξόδους. Κλεισμένη η Καλλονή με 11 παίκτες πίσω από τη μπάλα.

63′ Κίτρινη κάρτα σε Μπαϊράμι, Λεοζίνιο.

54′ Δυνατό σουτ του Κλωναρίδη διώχνει σε κόρνερ ο Χογκ.

4-2-3-1 πλέον ο Παναθηναϊκός.
Ο Μέντες πήγε στόπερ, ο Ζέκα στον άξονα ως αμυντικό χαφ μαζί με τον Λαγό, δεξιά ο Μπαϊράμι, αριστερά ο Κλωναρίδης.

Μπαϊράμι αντί Μπούι και Λαγός αντί Κουτρουμπή οι δύο αλλαγές του Παναθηναϊκού.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

Καλλονή – ΠΑΟ 1-0 (35΄) Το γκολ του Λεοζίνιο

45′ Δοκάρι για την Καλλονή σε εκτέλεση φάουλ του Λεοζίνιο

39′ Κόρνερ του Νάνο κεφαλιά του Μέντες στέλνει τη μπάλα άουτ

38′ Κόρνερ του Νάμνο, κεφαλιά τουν Σίλντενφελντ, διώχνει σε κόρνερ ο Χογκ.

37′ Ατομική ενέργεια του Κλωναρίδη από αριστερά και σουτ στην κλειστή γωνία, μπλοκάρει ο Χογκ.

35′ Γκολ 1-0 Λάθος του Κουτρουμπή έξω από τη μεγάλη περιοχή του Παναθηναϊκού, κλέβει ο Γιορέντε και πασάρει στον Λεοζίνιο που με τεχνικό πλασέ στέλνει τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Κοτσόλη.

Τρία στα τρία φέτος ο Παναθηναϊκός αφού για τρίτη φορά σε ισάριθμα ματς βρίσκεται πίσω στο σκορ.

34′ Κίτρινη κάρτα στον Γιορέντε.

Συμπληρώθηκαν τα 30 λεπτά στην αναμέτρηση. Καλύτερη εικόνα από τον Παναθηναϊκό, ψάχνει την αντεπίθεση η Καλλονή.

29′ Δυνατό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή διώχνει με εκτίναξη στην αριστερή γωνία του ο Κοτσόλης.

27′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Φάουλ του Νάνο από δεξιά, ο Πέτριτς από κοντά πιάνει γυριστή κεφαλιά αλλά αστοχεί.

26′ Ωραία ανάπτυξη για τον Παναθηναϊκό με τον Ζέκα να σεντράρει από δεξιά, λάθος συγχρονισμός στο άλμα του Πέτριτς στέλνει με κεφαλιά τη μπάλα πολύ ψηλά.

24′ Σουτ του Νάνο έξω από τη μεγάλη περιοχή με το δεξί, η μπάλα φεύγει μακριά από την εστία.

21′ Πρώτη τελική για τον Παναθηναϊκό με ωραίο συνδυασμό μέσα στη μεγάλη περιοχή του Κλωναρίδη με τον Πέτριτς, σουτ του Κροάτη στέλνει τη μπάλα άουτ.

20′ Φάουλ του Λεοζίνιο, ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Χουάνμα, σε κόρνερ καλού κακού ο Κοτσόλης.

19′ Κίτρινη κάρτα στον Μπούι.

16′ Ψάχνει με βαθιές μπαλιές από την άμυνα ο Παναθηναϊκός τον Κλωναρίδη στο χώρο ώστε να εκμεταλλευτεί τα «βαριά» κορμιά των στόπερ της Καλλονής.

9′ Φοβερή μπαλιά του Μέντες στον Κλωναρίδη που φεύγει απέναντι από τον Χογκ, ανατρέπεται εκτός περιοχής αλλά ο διαιτητής δείχνει να συνεχιστεί το ματς.

Έντονες διαμαρτυρίες από τον Παναθηναϊκό! Ο Κλωναρίδης έφυγε στην κόντρα από βαθιά μπαλιά του Μέντες, ο Χοκγ βγήκε εκτός περιοχής και διώχνει την μπάλα με προβολή, όμως ο παίκτης του «τριφυλλιού» βρίσκεται στο έδαφος και ζητάει φάουλ.

Έξαλλος ο Αναστασίου φωνάζει στον τέταρτο διαιτητή, ωστόσο ταυτόχρονο ζητάει από τους παίκτες του να κάτσουν στον πάγκο

Από το ριπλέι φαίνεται πως ο Χοκγ βρίσκει τον Κλωναρίδη, κάτι που σημαίνει φάουλ και κόκκινη κάρτα

7′ Με 4-4-2 σε ρόμβο ο Παναθηναϊκός – Με 3-5-2 η Καλλονή.

6′ Απειλεί ο Παναθηναϊκός με σέντρα του Κλωναρίδη από δεξιά που διώχνει ο Χογκ προ του Πέτριτς και στη συνέχεια ο Ατζαγκούν πιεζόμενος πέφτει στο έδαφος χωρίς να μπορέσει να σουτάρει.

5′ Ο Μαντζουράκης κρατά πιο αμυντική την ομάδα του, αφού παίζει με τέρμα τον Χογκ, τριάδα των στόπερ τους Βαλιό, Αναστασιάδη, Αντέγιο, αμυντικούς μέσους τους Κεϊτά και Καλτσά, δεξί μπακ-χαφ τον Γιορέντε, αριστερό τον Ναβάρο και επιθετική τριάδα τους Λεοζίνιο, Χουάνμα και Μανούσο.

Ο Αναστασίου παρατάσσει τον Παναθηναϊκό αρκετά ανανεωμένο, με τον Κοτσόλη στο τέρμα, τους Μπούρμπο, Σίλντενφελντ, Κουτρουμπή, Νάνο στην τετράδα της άμυνας, τους Μπούι, Μέντες αμυντικούς χαφ, μπροστά τους Ζέκα, Ατζαγκούν, Κλωναρίδη και τον Πέτριτς στην κορυφή της επίθεσης.

Καλλονή: Χογκ, Αναστασιάδης, Βαλιός, Αντέτζο, Γιορέντε, Κειτά, Λεοζίνιο, Μανούσος, Ναβάρο, Χουάνμα, Kαλτσάς.

Στον πάγκο της Καλλονής: Δαύκος, Μίνγκας, Πιπίνης, Καμαρά, Χωριανόπουλος, Μπαρέρα, Κύπρου.

Παναθηναϊκός: Κοτσόλης, Κουτρουμπής, Μέντες, Κλωναρίδης, Ζέκα, Ατζαγκούν, Νάνο, Μπούι, Σίλντενφελντ, Μπούρμπος, Πέτριτς.

Στον πάγκο του «τριφυλλιού» είναι οι: Στιλ, Τριανταφυλλόπουλος, Λαγός, Μπαϊράμι, Δώνης, Καρέλης, Ντίνας.

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα ψάχνει στην Μυτιλήνη ο Παναθηναϊκό. Ξεκινά τον Ολλανδό, μαζί με Ατζαγκούν, ο Αναστασίου.

20:25 Οι δύο ομάδες έχουν ολοκληρώσει την προθέρμανση τους και αποχώρησαν για τα αποδυτήρια.

Ο Παναθηναικός αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Καλλονή και επιθυμεί να πάρει το δεύτερο τρίποντο της χρονιάς μέσα στη Μυτιλήνη (20:30, Novasports 1 ) κρατώντας τη δεύτερη θέση στη βαθμολογία της Σούπερ Λιγκ.

Όλα δείχνουν ότι ο Έλληνας τεχνικός θα χρησιμοποιήσει τον Μπούι στην ενδεκάδα και ο Ολλανδός θα κάνει το ντεμπούτο του στο αρχικό σχήμα, ενώ μία θέση «παίζει» ανάμεσα στον Λαγό και τον Μέντες (με τον δεύτερο να έχει το προβάδισμα).

Συγκεκριμένα, ο κ. Αναστασίου αναμένεται να ξεκινήσει τους Κοτσόλη, Μπούρμπο, Νάνο, Κουτρουμπή, Σίλντενφελντ, Μέντες, Ζέκα, Μπούι, Ατζαγκούν, Πέτριτς και Κλωναρίδη.

Την αποστολή συμπληρώνουν οι Στιλ, Χουχούμης, Τριανταφυλλόπουλος, Λαγός, Μπαϊράμι, Δώνης, Καρέλης και Ντίνας.

Η σύνθεση της ΚΑΛΛΟΝΗΣ: Χογκ, Ναβάρο, Αναστασιάδης, Αντέτζο, Γιορέντε, Μπαρέρα, Καλτσάς, Καμαρά, Λεοζίνιο, Μανούσος, Χουάνμα