«Ερυθρόλευκο» το ντέρμπι με τρίποντο του Σπανούλη

Ο Ολυμπιακός με τρίποντη-«βόμβα» του Βασίλη Σπανούλη από τα εννέα μέτρα στην εκπνοή επικράτησε την Πέμπτη στο ΣΕΦ με 68-65 του Παναθηναϊκού και «τερμάτισε» στην 3η θέση του 5ου ομίλου στο TOP 16 της Ευρωλίγκας, με τους «πράσινους» να καταλαμβάνουν την τέταρτη.

Οι «αιώνιοι» περιμένουν

τον αυριανό αγώνα της Ρεάλ Μαδρίτης με τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας, όπου με νίκη των Ισπανών η ομάδα του Πειραιά ως τρίτη θα αντιμετωπίσει την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, ενώ οι «πράσινοι» ως 4οι θα τεθούν αντιμέτωποι με τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Πρώτοι σκόρερ των Πειραιωτών ήταν οι Μπράιαντ Ντάνστον και Κώστας Σλούκας, οι οποίοι σημείωσαν από 12, ενώ άνθρωπος της τελευταίας στιγμής, όπως προαναφέραμε ήταν ο «Kill Bill», o οποίος με το απίστευτο τρίποντο στο τέλος, εκτέλεσε την πρώην ομάδα του.

Από τον Παναθηναϊκό ξεχώρισε ο Μαυροκεφαλίδης με 17 πόντους (τους 10 στη 2η περίοδο), ενώ θετικός ήταν και ο Ραμέλ Κάρι με 10.

Πολλά λάθη από τις δύο ομάδες, που στη διάρκεια του ματς… έδινε η μία στην άλλη τη νίκη, με τους «ερυθρόλευκους» εν τέλει να κατακτούν το ροζ φύλλο.

Με τον Παπαπέτρου να εκτελεί κοντά στο καλάθι και στην περιφέρεια οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 6-0 στο 7′, ενώ δια χειρός Σπανούλη η διαφορά έφτασε και στους +7 (10-3 στο 6′).

Ωστόσο, το τρίποντο του Φώτση έδωσε το έναυσμα της αντεπίθεσης για τον Παναθηναϊκό που «έδεσε» την άμυνα του και «χτυπώντας» μέσα στη ρακέτα με πρωταγωνιστή τον Μπατίστ έτρεξε επιμέρους σκορ 2-10 και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +1 (12-13).

Ο Ολυμπιακός σε αυτό το διάστημα τα «έσπασε» από τα 6.75 (1-6), δεν αξιοποίησε τα επιθετικά ριμπάουντ, ενώ «είδε» τον Ντάνστον να φορτώνεται γρήγορα με 2 φάουλ.

Με τον Ντάνστον να επιστρέφει στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου και να μην έχει αντίπαλο κάτω από τα καλάθια, οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να ανατρέψουν την κατάσταση, ο Πέτγουεϊ προσέφερε θέαμα με εντυπωσιακά καρφώματα και μπλοκ, αλλά η αστοχία τους (12/29 σουτ εντός πεδιάς στο ημίχρονο: 3/13 τρίποντα, 9/16 δίποντα) δεν τους επέτρεψε κάτι καλύτερο από το 17-21 στο 13′. Σ

ε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Μαυροκεφαλίδης, ο οποίος με 10 πόντους στη δεύτερη περίοδο, βοήθησε τους «πράσινους» να ξεφύγουν ακόμη και με +11 (26-37, 15» πριν τη λήξη του ημιχρόνου), ενώ ο Περπέρογλου στην επιστροφή του στην αγωνιστική δράση διαμόρφωσε από τα 6.75 το σκορ ημιχρόνου (29-37).

Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός βρήκε την απαραίτητη ενέργεια από τον Μάντζαρη, ο οποίος κάλυψε επάξια το κενό του Σπανούλη που για ακόμη μία φορά απέναντι στον Παναθηναϊκό ήταν σκιά του εαυτού του.

Ο 24χρονος γκαρντ, ο οποίος είχε κρατήσει στο μηδέν τον Διαμαντίδη, είχε στο ξέσπασμα 13-0 του Ολυμπιακού 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και οι «ερυθρόλευκοι» από το εις βάρος τους 29-41 προηγήθηκαν στο 28′ με 42-41.

Η αντικατάσταση του Μάντζαρη, πάντως, με τον Σπανούλη στο τελευταίο λεπτό της περιόδου έφερε και πάλι την αναστάτωση στο στρατόπεδο του Ολυμπιακού και ο Παναθηναϊκός το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο με τον Μαυροκεφαλίδη να δίνει και πάλι λύσεις και να βάζει τους «πράσινους» στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +2 (46-48).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο έπεσαν κορμιά στο ΣΕΦ, με τον Ολυμπιακό να γυρίζει από το 53-60 στο 35′ χάρη στα τρίποντα του Σλούκα, ο οποίος με 3/3 ισοφάρισε στο 39′ σε 63-63, για να αναλάβει δράση ο Σπανούλης.

Ο αρχηγός των πρωταθλητών Ευρώπης αφυπνίστηκε και με καθοριστικό λέι απ έγραψε το 65-63, ο Μαυροκεφαλίδης ισοφάρισε και πάλι σε 65-65 με κάρφωμα, για να μιλήσει στην εκπνοή από τα 8 μέτρα ο Σπανούλης και να διαμορφώσει το τελικό 68-65.

Τα δεκάλεπτα: 12-13, 29-37, 46-48, 68-65

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 7 (1), Σερμαντίνι 2, Ντάνστον 12, Σπανούλης 9 (1), Περπέρογλου 3 (1), Παπαπέτρου 5 (1), Σλούκας 12 (4), Κόλινς, Σίμονς, Μάντζαρης 11 (2), Λοτζέσκι 7 (1).

Παναθηναϊκός (Φραγκίσκος Αλβέρτης): Μπράμος 3 (1), Κάρι 10 (1), Μπατίστ 4, Φώτσης 5 (1), Ούκιτς 6 (1), Λάσμε, Μαυροκεφαλίδης 17, Διαμαντίδης 2, Γκιστ 6, Ματσιούλις 4, Ράιτ 8.

Πηγή:zougla.gr