Ο Μπέργκ του χάρισε την κούπα! (ΦΩΤΟ)

Ο Παναθηναϊκός ήταν καταιγιστικός στον τελικό του κυπέλλου Ελλάδας συντρίβοντας με 1-4 τον -τυπικά – γηπεδούχο ΠΑΟΚ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Μάρκους Μπεργκ που σημείωσε 3 γκολ ενώ ένα σκόραρε ο Νίκος Καρέλης.

Το γκολ της τιμής του ΠΑΟΚ

σημείωσε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι το 70′ με τον Ζ. Βούκιτς που πέρασε σαν αλλαγή στο β’ ημίχρονο.

Το πρώτο ημίχρονο

Ο Παναθηναϊκός ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ μόλις στο 15’ όταν ο Μάρκους Μπεργκ σκόραρε παραβιάζοντας την εστία του Γλύκου.

Συγκεκριμένα μετά από εκτέλεση κόρνερ των «πρασίνων» ο Μπεργκ προσπάθησε να πάρει την κεφαλιά, δεν τα κατάφερε αλλά η μπάλα στρώθηκε στη συνέχεια μπροστά του και εκείνος σκόραρε.

Οι «πράσινοι» μπήκαν δυνατά χάνοντας την πρώτη τους ευκαιρία με τη συμπλήρωση του πρώτου λεπτού με τον Ζέκα να προσπαθεί να νικήσει τον Γλύκο ανεπιτυχώς.

Στο 23’ το «τριφύλλι» εκμεταλλεύτηκε ολιγωρία στην άμυνα του ΠΑΟΚ και έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Ντάνιελ Πράνιτς.

Μέχρι το 30’ ο ΠΑΟΚ δεν είχε ούτε μία τελική προσπάθεια αλλά στο 36’ πήρε μπρος.

Ο Λούκας έχασε μεγάλη ευκαιρία και ένα λεπτό αργότερα ο Σαλπιγγίδης είχε δοκάρι.

Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήταν άμεση αφού στο 40’ απώλεσε νέα τεράστια ευκαιρία με το νεαρό Καρέλη.

Το δεύτερο ημίχρονο

Οι δύο ομάδες επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο με τις ίδιες συνθέσεις και το «τριφύλλι» ήταν αυτό που αιφνιδίασε και πάλι.

Στο 50’ ο Μάρκους Μπεργκ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και τα δικά του με σουτ στην κλειστή γωνία του Γλύκου εκμεταλλευόμενος την ολιγωρία της άμυνας του ΠΑΟΚ.

Στο 52’ έχασαν νέα μεγάλη ευκαιρία ενώ 2 λεπτά αργότερα έκαναν το 3-0 μέσα σε πανδαιμόνιο. Σκόρερ ο νεαρός Καρέλης που ανάγκασε τον Γλύκο να μαζέψει για Τρίτη φορά τη μπάλα από τα δίχτυα του.

Η αντίδραση του Γιώργου Γεωργιάδη ήταν άμεση αφού ο Έλληνας τεχνικός έκανε δύο αλλαγές στο 55’.

Στη θέση των Λάζαρ και Λούκας πέρασαν Βούκιτς και Λίνο. Ο ΠΑΟΚ μείωσε στο σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 70’ (σκόρερ ο Βούκιτς).

Το ματς ολοκληρώθηκε με τέταρτο γκολ από τον Παναθηναϊκό στο 88’ με τον Σουηδό, Μάρκους Μπεργκ να κάνει χατ τρικ!

Η αγκαλιά Σαββίδη – Αλαφούζου

Οι ισχυροί άνδρες Παναθηναϊκού και ΠΑΟΚ εναγκαλίστηκαν θερμά πριν την έναρξη του αγώνα στέλνοντας σαφές και ξεκάθαρο μήνυμα προς την κερκίδα: Είμαστε «εχθροί» μόνο για τα 90 λεπτά του αγώνα.

O Iβάν Σαββίδης χαρακτήρισε φίλο τον Γιάννη Αλαφούζο λέγοντας: «Εγώ πιστεύω πως όλα θα γίνουν πολύ καλά και αθλητικά. Ελπίζω με τον φίλο μου τον κύριο Αλαφούζο να ικανοποιηθούμε με το αποτέλεσμα».

Ο κ. Αλαφούζος είπε: «Είμαστε φίλοι με τον κύριο Σαββίδη. Υπάρχει αμοιβαία εκτίμηση. Ο καλύτερος να κερδίσει»!

Και ο Σάντος ήταν… μέσα!

Στις κερκίδες του ΟΑΚΑ βρέθηκε παρά τον βροχερό καιρό ο ομοσπονδιακός προπονητής του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος, Φερνάντο Σάντος.

Ο Πορτογάλος τεχνικός της «γαλανόλευκης» δήλωσε στην κάμερα του ΟΤΕ: «Όλοι θέλουμε ένα καλό ματς και να το ευχαριστηθούμε όλοι. Πρέπει να το αντιμετωπίσουμε ως μια γιορτή… όλα πρέπει να μείνουν σε αθλητικά πλαίσια. Σημαντικό ματς και για τους δύο. Αυτό όμως πρέπει να κριθεί μέσα στον αγωνιστικό χώρο».

Μικρά παρασκηνιακά…

-Οι δύο ομάδες βρέθηκαν ξανά στον τελικό μετά από 37 (!) χρόνια.

-Το κύπελλο σήκωσαν πρώτοι οι Ζέκα και Σαλπιγγίδης που το μετέφεραν έξω από τον αγωνιστικό χώρο

-Στις κερκίδες βρέθηκε και ο Κριστόφ Βαζέχα (υποψήφιος με τον Άρη Σπηλιωτόπουλο)

-Ο παλαίμαχος ποδοσφαιριστής του ΠΑΟΚ Λουκάς Καραδήμος που μίλησε στο «Π» για το ντέρμπι (διαβάστε το στο Παρασκήνιο που κυκλοφορεί) ήταν επίσης στα επίσημα του ΟΑΚΑ

-Το πανό του ΠΑΟΚ: «Η μεγαλύτερη μετακίνηση ναρκωτικών στην Ελλάδα» (αναφέρεται στο πάθος των ΠΑΟΚτζήδων για την ομάδα τους)

- 34 συλλήψεις πραγματοποιήθηκαν πριν από την έναρξη του τελικού όπως ανακοίνωσε η ΕΛ.ΑΣ

-Κατσουράνης-Αθανασιάδης (δεν είχαν δικαίωμα να αγωνιστούν) επιχείρησαν να μπουν στα επίσημα του ΟΑΚΑ αλλά δεν τους επιτράπηκε. Με παρέμβαση αρμοδίων της ΕΠΟ οι δύο ποδοσφαιριστές πήραν τελικά τη θέση τους στα επίσημα.