Νίκη η Ρεάλ, ρεκόρ ο Ρονάλντο(ΒΙΝΤΕΟ)

Επιστροφή στις νίκες για τη Ρεάλ Μαδρίτης, μετά την ισοπαλία (0-0) της περασμένης αγωνιστικής με τη Βιγιαρεάλ, εκτός έδρας.

Η “Βασίλισσα” επικράτησε με 4-1 της Χετάφε, η οποία προηγήθηκε νωρίς νωρίς, μόλις στο 5ο λεπτό με το γκολ του Λαφίτα.

Η Ρεάλ, όμως, αποκατέστησε γρήγορα την τάξη, με το γκολ του Πεπέ στο 19′ και στο 34′ πήρε το προβάδισμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Κριστιάνο Ρονάλντο.

Στο

δεύτερο ημίχρονο, οι «μερένχες» μπήκαν για να «καθαρίσουν» το ματς. Ο Ίσκο στο 59ο λεπτό σημείωσε το 3-1, ενώ το τελικό 4-1 έγραψε και πάλι ο «CR7», με εξαιρετικό τακουνάκι.

Αυτό ήταν και το υπ’αριθμόν 209 γκολ του Πορτογάλου με την φανέλα της Ρεάλ και έτσι ανέβηκε στην πέμπτη θέση του πίνακα των σκόρερ όλων των εποχών, στους Μαδριλένους, ξεπερνώντας τον Ούγκο Σάντσεζ.

Δεν πραγματοποίησε τελικά το ντεμπούτο στο “Σαντιάγο Μπερναμπέου” ο Γκάρεθ Μπέιλ, καθώς στο ζέσταμα πριν την έναρξη του παιχνιδιού ένιωσε ένα τράβηγμα και ο Κάρλο Αντσελότι δεν ήθελε να ρισκάρει τη συμμετοχή του.