Για πρώτη φορά μετά από 18 χρόνια, μόνη πρώτη η Ατλέτικο!

Η Ατλέτικο Μαδρίτης απολαμβάνει για πρώτη φορά μετά από 18 χρόνια την μοναξιά της κορυφής…

Φέτος, χρειάστηκε να περάσουν 22 στροφές για να εκμεταλλευτεί γκέλα της Μπαρτσελόνα και να ξεφύγει με τρεις βαθμούς από τους Καταλανούς!

Οι «ροχιμπλάνκος» εκμεταλλεύτηκαν λοιπόν την ήττα της Μπαρτσελόνα από την Βαλένθια «φιλοδώρησαν» με τέσσερα τέρματα την Σοσιεδάδ και μετά το τελικό 4-0 βρίσκονται μόνοι πρώτοι στο ρετιρέ της Πριμέρα Ντιβισιόν!

Τον χορό των γκολ άνοιξε στο 38ο λεπτό ο Νταβίντ Βίγια με το 11ο

φετινό του γκολ, ενώ ο Ντιέγκο Κόστα χτύπησε για 20η φορά φέτος στο 72ο λεπτό.

Ο Μιράντα έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του Ντιέγκο Σιμεόνε δυο λεπτά αργότερα, ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ντιέγκο τρία λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης.

Αξίζει να σημειωθεί πως, όπως και στα υπόλοιπα ματς έτσι και σ’ αυτό τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Λουίς Αραγονές που ήταν και θρύλος της Ατλέτικο, με την μορφή του να δεσπόζει σε ένα μεγάλο πανό στο ένα πέταλο του γηπέδου.

The post Για πρώτη φορά μετά από 18 χρόνια, μόνη πρώτη η Ατλέτικο! appeared first on Paraskhnio.gr.