Στους 8 του Champions League νέων ο Ολυμπιακός

Μεγάλη επιτυχία για την ομάδα Νέων του Ολυμπιακού. Παρουσία περίπου 7.000 φιλάθλων και του Βαγγέλη Μαρινάκη, οι «ερυθρόλευκοι» του Μπερντ Στορκ νίκησαν 2-1 την Αντερλεχτ και πανηγυρίζουν τη μεγάλη πρόκριση στην προημιτελική φάση του Next Generation, εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν την Αστον Βίλα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Ιωαννίδης, ο οποίος σκόραρε δις

και χάρισε στους Πειραιώτες την ιστορική πρόκριση.

Οι συνθέσεις:

Ολυμπιακός: Βλάχος, Καραγκούνης, Λεάντρο, Ρουγκάλας, Λυκογιάννης, Μ. Σιώπης, Γκίνο (83′ Σούκιας), Δ. Σιώπης (83′ Βούρος), Λύρας (83′ Παιδάκης), Βουτσιώτης (70′ Παπασάββας), Ιωαννίδης (74′ Βέργος).

Άντερλεχτ: Ρόεφ, Ντ’ Αλμπέρτο, Πεμπά, Χέιλεν, Λουκακού, Ντεντολετέρ, Ταρφίλ, Νταφ (61′ Ριβιτούσο), Ατσέαμπονγκ, Σουμαρέ (46′ Ζαμπί), Ντιαρά (46′ Ενέν).

Το φιλμ του αγώνα

Πρώτο ημίχρονο

11ʼ Ο Λυκογιάννης εκτελεί ένα φάουλ από καλό σημείο, γύρω στα 4 μέτρα έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα καταλήγει στα χέρια του Ρεφ.

22′ ΓΚΟΛ! Ο Ιωαννίδης σηκώνεται και με κεφαλιά ανοίγει το σκορ μετά από ωραία εκτέλεση φάουλ του Βουτσιώτη από δεξιά.

24ʼ Κόρνερ για τον Ολυμπιακό και ο Λεάντρο πιάνει ωραία κεφαλιά που περνάει για λίγο άουτ.

45 Κίτρινη κάρτα στον Εμπεμπά για σκληρό φάουλ στον Λύρα.

46′ Απίστευτη ευκαιρία με τον Λεάντρο να έρχεται από πίσω και να πιάνει μια καρφωτή κεφαλιά που πέρασε ελάχιστα άουτ, μετά την εκτέλεση του κόρνερ από αριστερά.

Δεύτερο ημίχρονο

Δύο αλλαγές για την Άντερλεχτ με την έναρξη του δευτέρου μέρους. Στη θέση του Σουμαρέ ο Τζααντί και του Ντιαρά ο Χενέν.

46′ 1-1 Γκολ για την Άντερλεχτ από τον Άτσεμπονγκ με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή.

53ʼ Πέναλτι για τον Ολυμπιακό και κόκκινη κάρτα στον Τζααμπί που έδιωξε με το χέρι πάνω στη γραμμή.

54′ ΓΚΟΛ! Ο Ιωαννίδης αναλαμβάνει την εκτέλεση και σκοράρει δίνοντας ξανά το προβάδισμα στον Θρύλο μας.

61′ Τώρα η αλλαγή της Άντερλεχτ, τη θέση του Νταφ παίρνει ο Ριβιτούζο.

70′ Αλλαγή τώρα για τον Ολυμπιακό, στη θέση του Βουτσιώτη περνάει ο Παπασάββας.

73′ Καταπληκτική ενέργεια του Λυκογιάννη από αριστερά που πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και μπήκε περιοχή αλλά το σουτ που έκανε ο Μ. Σιόπης πέρασε ψηλά άουτ.

74′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό, στη θέση του τραυματία Ιωαννίδη πέρασε ο Βέργος.

78′ Στη θέση του Τάρφι ο Ντεβίλντε και στη θέση του Ντ’Αλμέρτο ο Καρβάλιο.

81′ Κίτρινη κάρτα στον Άτσιμπονγκ για διαμαρτυρία.

84′ Στη θέση του Δ. Σιόπη ο Βούρος, του Λύρα ο Παιδάκης και του Τζίνο ο Σούκιας.

88′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Παιδάκη να σουτάρει μέσα από την περιοχή ψηλά άουτ.

90′ Ένα σουτ του Παπασάββα, διώχνει ο Ρεφ με υπερένταση σε κόρνερ με τα ακροδάχτυλα.

92ʼ Δεύτερη κίτρινη και κόκκινη στον Λουκάκου για διαμαρτυρία.

92ʼ Λήξη του αγώνα με σκορ 2-1 που δίνει την πρόκριση στους «ερυθρόλευκους» οι οποίοι βρίσκονται πανηγυρικά στους «8» του NextGen Series.