Σόου Αρσεναλ, σασπένς στο Άμστερνταμ

Ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Μεσούτ Εζίλ ο οποίος σκόραρε το πρώτο γκολ στο 8′ και έδωσε την αίστ για το δεύτερο στο 15′.

Στο Αμστερνταμ το παιχνίδι μεταξύ του Αγιαξ και της Μίλαν είχε δραματικό τέλος. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 90′ με κεφαλιά του Ντένσβιλ αλλά στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων η Μίλαν πήρε πέναλτι που υπήρχε μόνο στη φαντασία του διαιτητή. Το εκτέλεσε εύστοχα ο Μπαλοτέλι και έγραψε το 1-1.

Στη

Γκασκώβη η Σέλτικ του Γιώργου Σαμαρά το πάλεψε κόντρα στην πανίσχυρη Μπαρτσελόνα (η οποία αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Μέσι) αλλά λύγισε στο 76′ με γκολ του Φάμπρεγας. Οι Σκωτζέζοι έπαιζαν όμως με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Μπράουν στο 55′.

Η Τσέλσι του Ζοζέ Μουρίνιο τέλος πέρασε σαν σίφουνας από το Βουκουρέστι συντρίβοντας με 4-0 τη Στεάουα για την οποία αγωνίστηκε ο Παντελής Καπετάνος.