Πρόκριση με στιλ για τον Αστέρα

Ο Αστέρας άρχισε εντυπωσιακά το ματς και μόλις στο 12' προηγήθηκε με το όμορφο γκολ του Κουρμπέλη. Στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου ο τερματοφύλακας των Φινλανδών Σάλγκρεν έκανε πέναλτι στον Μάσα και αποβλήθηκε. Ο Ντε Μπλάσις εκτέλεσε εύστοχα.Αν και με παίκτη λιγότερο, η Ροβανιέμι αντεπιτέθηκε και μέσα σε εννιά λεπτά κατάφερε να ισοφαρίσει με τέρματα τον Μακιτάλο και Λαντενμάκι. Ομως, ο Αστέρας δεν είχε διάθεση να αφήσει την πρόκριση να ξεγλιστρήσει από τα χέρια του. Η κεφαλιά του Ντε Μπλάσις στο 73' έκανε το 3-2 και
στο 81' ο Μπακασέτας διαμόρφωσε το τελικό 4-2.Στον επόμενο γύρο οι Αρκάδες θα αντιμετωπίσουν τη γερμανική Μάιντς.Αστέρας Τρίπολης: Μπαντής, Λούι, Παντελιάδης, Σανκαρέ, Γκοϊάν, Ουσέρο, Κουρμπέλης (71' Μπακασέτας), Μάσα (75' Μουνάφο), Ντε Μπλάσις, Ρόλε, Μπαράλες (69' Μπαντιμπανγκά).Ροβανιέμι: Σάλγκρεν, Σάξμαν, Μαγιάβα, Λαντενμάκι, Ομπιλορ, Οκόνεν, Μακιτάλο, Οτάρου (45'+5' Φόρσμαν), Νιάσι (84' Λάχτινεν), Γκέι, Κόκο (71' Εμενίκε).