Ο Σαλπιγγίδης χάρισε τη νίκη στον ΠΑΟΚ

Με πρωταγωνιστή και σκόρερ τον Δημήτρη Σαλπιγγίδη ο ΠΑΟΚ νίκησε 2-0 τον Πλατανιά και έφτασε τις πέντε νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στο γήπεδο της Τούμπας.

Μπορεί ο Στέφανος Αθανασιάδης να έχασε πέναλτι -απόκρουση Κηπουρού- στο 44′, στο β’ μέρος όμως και συγκεκριμένα στο 68ο λεπτό ο Σαλπιγγίδης λύτρωσε τον Δικέφαλο και ευστόχησε στο πέναλτι που κέρδισαν οι γηπεδούχοι από χέρι του Ποτουρίδη.

Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 73′, όταν ο Σαλπιγγίδης

γύρισε τη μπάλα στον επερχόμενο Λίνο, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό 2-0 απέναντι στον αξιόμαχο Πλατανιά.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ (Δώνης): Χακόμπο, Ετο, Κουμάλο, Κατσικάς, Σταφυλίδης, Πέλκας (61′ Παναγιωτούδης), Φωτάκης, Κάτσε, Κίτσιου (46′ Λίνο), Σαλπιγγίδης (87′ Κωνσταντινίδης), Αθανασιάδης

Πλατανιάς (Χατζηνικολάου): Κηπουρός, Αργυρόπουλος, Κουρτσετσιώτης, Ποτουρίδης, Τζανής, Ουκάρ, Μαραγκουδάκης, Καλαϊτζίτς (76′ Γιακουμάκης), Ουντόζι (80′ Μαρτσάκης), Αγκιλέρα Αναστασάκος (83′ Ναζλίδης)