Φονέας του Πανιωνίου ο Φωστήρας

Η πρώτη μεγάλη έκπληξη του Κυπέλλου είναι γεγονός. Ο Πανιώνιος νίκησε στη Νέα Σμύρνη με 2-1 τον Φωστήρα, ο οποίος πήρε την πρόκριση για τους «16» μετά το 1-0 του πρώτου αγώνα στον Ταύρο.

Οι «κυανέρυθροι» άρχισαν ιδανικά τη ρεβάνς και κατάφερε στα πρώτα 21 λεπτά να καλύψουν την ήττα του πρώτου ματς. Στο 13′ και στο 21′ ο Ντούνης σκόραρε δις και ο Πανιώνιος

είχε το πάνω χέρι με το υπέρ του 2-0.

Το σκορ, όμως, έφερε χαλάρωση με αποτέλεσμα ο Φωστήρας να πιέσει και να λυτρωθεί στο 78ο λεπτό με τον Ηλία Κάμπα, ο οποίος μείωσε 2-1 και έδωσε την πρόκριση στους «κιτρινόμαυρους». Ο 38χρονος Ηλίας Κάμπας, πάντως, λίγο έλειψε να γίνει μοιραίος, αφού αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα για τον πανηγυρισμό του.

Οι συνθέσεις:

Πανιώνιος: Περιστερίδης, Κούρντι, Αυλωνίτης, Ανδράλας (90′ Μπούζας), Κοντοχρήστος, Γουνδουλάκης, Ρόκας, Μενδρινός (81′ Διαμαντάκος), Ντούνης, Αραβίδης, Καμπάνταης (46′ Οκέγε)

Φωστήρας: Μπότος, Μπιλίτσης, Παραράς, Τσώνης, Πεταυράκης (61′ Καλλέργης), Μπούμπας, Μπουκούρης, Τασούλης, Δωροβίνης, Βαβάτσικος, Κάμπας