Επέστρεψε στις νίκες ο Παναιτωλικός

Ο Παναιτωλικός νίκησε την Ξάνθη 1-0 στο Αγρίνιο για την 29η αγωνιστική της Super League και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ξάνθη βρέθηκε να παίζει με 10 παίκτες μόλις από το 5ο λεπτό (αποβολή Κάλβο), αλλά ο Παναιτωλικός δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το πλεονέκτημα λόγω του σκληρού παιχνιδιού των

φιλοξενούμενων και των πολλών φάουλ. Το κατάφερε, όμως, στο 44ο λεπτό όταν ο ο Μαρτίνες άνοιξε το σκορ.

Στο δεύτερο μέρος ο Παναιτωλικός είχε την ψυχολογία υπέρ του και πίεσε για το δεύτερο γκολ την ώρα που η Ξάνθη έδειχνε ανήμπορη να αντιδράσει και να ισοφαρίσει. Με αυτά και με αυτά, το 1-0 δεν άλλαξε και η ομάδα του Αγρινίου πρόσθεσε ακόμα τρεις βαθμούς στο σακούλι της, βάζοντας σε μπελάδες την ακριτική ομάδα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Μπρακάλι, Μπακάκης, Μπικέ, Κούσας, Ανέν, Γοδόι, Σφακιανάκης, Μύγας (72′ Παπουτσογιαννόπουλος), Μαρτίνες (92′ Πασάς), Καμαρά, Μπούντιμιρ (65′ Μπόγιοβιτς).

ΞΑΝΘΗ: Κυριακίδης, Μπέρτος, Χοσέμι, Γούτας, Παΐτο, Ντε Γκούζμαν, Φλίσκας (82′ Νάκας), Βασιλακάκης (71′ Σολάρι), Κάλβο, Μαρίν (61′ Τριάδης), Σολτάνι.