«Έμφραγμα» για τον Παναθηναϊκό (Βίντεο)

Οι πρωταθλητές Ελλάδας ξεκίνησαν τον αγώνα ιδιαίτερα νευρικά στην επίθεση και κυνηγούσαν συνεχώς στο σκορ αφού δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό. Και στην άμυνα όμως τα πράγματα δεν πήγαιναν καλύτερα αφού οι Ρώσοι έβρισκαν τον τρόπο να σκοράρουν ειτε από κοντά είτε από μακριά.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Λοκομοτίβ έφτασε τη διαφορά ακόμα και στους 12 πόντους (41-53) φέρνοντας σε πολύ δύσκολη θέση τον Παναθηναϊκό που έπρεπε να κάνει υπέρβαση για να ανατρέψει τα εις βάρος του δεδομένα.

Πράγματι, έγινε πολύ

μεγάλη προσπάθεια. Με κύριους άξονες τους Μασιούλις, Διαμαντίδης και Γκιστ οι πράσινοι πλησίασαν στον πόντο πριν η Λοκομοτίβ ξεφύγει και πάλι με επτά μετά από αντιαθλητικό φάουλ του Λάσμε. Με καλάθι του Γκιστ όμως ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά (66-65) και χάρισε ενθουσιασμό στην εξέδρα ενόψει του τελευταίου λεπτού.

Με το σκορ στο 66-69 μετά από καλές άμυνες των Ρώσων και βολές του Γιασάιτις ο Διαμαντίδης πήρε την ευθύνη για το τελευταίο σουτ και ευστόχησε σε τρίποντο στα έξι δευτερόλεπτα, ο Σιμόν όμως ευστόχησε με τη σειρά του σχεδόν σε νεκρό χρόνο και χάρισε τη νίκη στη Λοκομοτίβ.

Τα δεκάλεπτα: 12-17, 31-36, 41-53, 69-72

Μπράμος 3, Κάρι, Μπατίστ 2, Φώτσης 2, Ούκιτς 8, Λάσμε 5 (5ρ), Μαυροκεφαλίδης 2, Διαμαντίδης 6 (8ρ), Γκιστ 18, Παππάς 13, Ματσιούλις 10 (6ρ)

Λοκομοτίβ: Μπράουν 13(1τρ, 8ρ), Ουίλιαμς, Χέντριξ 10(9ρ), Καλνιέτις 7(1/6τρ, 7ρ, 6λ, 6ασ), Μπίκοφ 11(2τρ, 5ρ), Γιασάιτις 14(4/6τρ), Ζίμπκοφ 1, Ζουκανένκο 7, Σίμον 9(1/6τρ)