«Διαστημικός» ο Ολυμπιακός, σκόρπισε την Φενέρμπαχτσε (Βίντεο)

23:25 3/1/2014 - Πηγή: Matrix24

Οι πρωταθλητές Ευρώπης δεν άφησαν ποτέ την τουρκική ομάδα να περάσει μπροστά στο σκορ και έβρισκε πάντα τις λύσεις όταν ο αντίπαλος πλησίαζε. Το πρώτο μέρος ανήκει στον Βασίλη Σπανούλη ο οποίος με οίστρο που θα ζήλευε ακόμα και ο Λεμπρόν Τζέιμς οδήγησε τον Ολυμπιακό σε διαφορές ακόμα 11 πόντων. Οι υπόλοιποι, φυσικά, δεν υστερούσαν, κάθε αλλο, και κάπως έτσι ο πρωταθλητής Ευρώπης πέτυχε 47 πόντους στο πρώτο ημίχρονο (47-40).

Η Φενέρμπαχτσε ψαλίδισε τη διαφορά στους δύο (58-56) κατά τη

διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου και έμεινε κοντά μέχρι την τελική έκρηξη των Περπέρογλου και Σπανούλη στην τελευταία περίοδο.

Ο πρώτος ήταν πραγματικά σεληνιασμένος σ’ αυτό το διάστημα. Σκοράροντας μ’ όλους τους πιθανούς τρόπους (τρίποντα, μπασίματα, φόλοου) ο Ελληνας φόργουοντ έδωσε το δικαίωμα στην ομάδα να αποκτήσει διαφορές ασφαλείας μπαίνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο του ματς. Ο Πρέλντζιτς επιχείρησε να κρατήσει μόνος του την Φενέρμπαχτσε στο ματς αλλά ο Σπανούλης αποτελείωσε τους Τούρκους με συνεχόμενα τρίποντα φτάνοντας τους 28 πόντους!

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 47-40, 62-56, 95-82

Ολυμπιακός: Ντάνστον 4, Σπανούλης 28(5/7δ, 4/8τρ, 5ρ, 9ασ), Περπέρογλου 21(6/9δ, 3/7τρ, 5ρ), Σλούκας 2, Σίμονς 5(2μπλ), Μπέγκιτς, Πρίντεζης 12, Αγραβάνης, Μάντζαρης 9(3/4τρ, 4ρ, 4ασ), Λοτζέσκι 14(4/6δ, 2/3τρ)

Φενέρμπαχτσε: ΜακΚάλεμπ 4, Ονάν, Μπιέλιτσα 11(1τρ, 6ρ, 4ασ), Μαχμούτογλου 6(2), Κλέιζα 7(2/7δ, 1τρ), Βίντμαρ 8(5ρ), Ζόριτς 13(5/9δ, 5ρ), Σίπαχι, Μπογκντάνοβιτς 16(6/12δ), Πρέλντζιτς 17(3/4δ, 3/5τρ, 6ρ, 5ασ)