Χωρίς νικητή το Ρωσία-Ν.Κορέα

Χωρίς νικητή έληξε η μεταμεσονύχτια αναμέτρηση της Ρωσίας με τη Ν. Κορέα (1-1).

Με δύο γκολ στο β' μέρος Ρωσία και Ν. Κορέα πήραν από ένα βαθμό (1-1) στην πρεμιέρα τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Βραζιλίας.

Το ματς δεν διεκδικούδε δάφνες ποιότητας μέχρι να έρθει το δεύτερο ημίχρονο και το τραγικό λάθος του Ακινφέεβ στο

σουτ του Λι Κέουν-Χο για να αλλάξει η εικόνα του ματς. Από το πουθενά οι Κορεάτες βρέθηκαν μπροστά στο σκορ στο 68' και η Ρωσία βρέθηκε να τρέχει για να γυρίσει το ματς.

Η απάντηση των Ρώσων ήρθε σχετικά γρήγορα με το γκολ του Κερζακόβ στο 74ο λεπτό, αλλά το αποτέλεσμα δεν άλλαξε παρά την πίεση της Ρωσίας.

Οι συνθέσεις:

Ρωσία: Ακινφέεφ, Εσένκο, Ιγκνασέβιτς, Μπερεζούτσκι, Κομπάροφ, Γκλουσάκοφ (72' Ντενίσοφ), Φαϊζούλιν, Ζιρκόφ (71' Κερζάκοφ), Σαμέντοφ, Σάτοφ (60' Τζαγκόεφ), Κοκόριν

Ν.Κορέα: Γιουνγκ, Γιουν, Γ.Κιμ, Χονγκ (73' Χβουάνγκ), Γ.Λι, Κι, Τσ.Λι, Κου, Χαν, Τσ.Παρκ (56' Κ.Λι), Σον (84' Μπ.Κιμ)