EKTOΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ Η ΕΘΝΙΚΗ

23:35 6/7/2012 - Πηγή: Matrix24

Θύμα μεγάλης έκπληξης έπεσε η Εθνική ομάδα στο Καράκας γνωρίζοντας την ήττα από τη Νιγηρία με 80-79 και αποχαιρετώντας τους Ολυμπιακούς Αγώνες!

Το προσωρινό, όπως αποδείχθηκε, προβάδισμα των 12 πόντων στο ημίχρονο (42-30) προφανώς…κοίμισε τους παίκτες του Ηλία Ζούρου οι οποίοι έδωσαν δικαιώματα στους φιλόδοξους Νιγηριανούς. Οι Αφρικανοί όχι μόνο ψαλίδισαν τη διαφορά αλλά πέρασαν και μπροστά δίνοντας διάσταση ντέρμπι στο παιχνίδι.

Στο τέλος όλες οι λεπτομέρειες ήταν στο πλευρό της Νιγηρίας. Ο Ντακουντούρο έβαλε μεγάλα σουτ και οδήγησε την ομάδα του αν και η Εθνική είχε περάσει και

πάλι μπροστά. Στο τέλος ήταν και πάλι ο εν λόγω παίκτη που έβαλε τις κρίσιμες βολές 3,5 δευτερόλεπτα πριν από την κόρνα της λήξης.

Ο Σπανούλης πήρε την ευθύνη για το τελευταίο σουτ, του έγινε καθαρό φάουλ που δεν δόθηκε και το όνειρο του Λονδίνου πέταξε.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 42-30, 56-50, 79-80

Ελλάδα (Ζούρος) (17/28β., 22/31διπ., 6/18τρ., 28ριμπ., 18ασ., 9λ., 4κλ., 1κοψ.): Μπουρούσης 18, Ζήσης 2, Σπανούλης 25(3), Καλάθης 3(1), Καϊμακόγλου, Φώτσης 2, Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 8(1), Μπράμος 4, Μαυροειδής 6, Μάντζαρης 1.

Νιγηρία (Μπακάρε) (17/28β., 25/46διπ., 4/22τρ., 38ριμπ., 6ασ., 9λ., 4κλ., 3κοψ. ): Σκιν 6, Ντιόγκου 17(1), Νταγκουντούρο 14(1), Ομπασοχάν 7(1), Αμίνου 9, Ιμπέκουε, Α. Αμίνου 13, Ογκούτσι 10(1), Άρτσιμπονγκ 2, Ουγκμποάγια, Ουεντέφι 2.