Πήρε το τουρνουά η Εφές Ανατολού

07:37 26/9/2016 - Πηγή: ΕΡΤ

Η Ανατολού Εφές ήταν η νικήτρια του πρώτου διεθνή τουρνουά μπάσκετ Κρήτης που έγινε με επιτυχία στο Ηράκλειο. Στον τελικό ήταν καλύτερη και νίκησε 86-79 τον Ολυμπιακό.

Η κακή άμυνα και τα χαμένα ριμπάουντ έφεραν τον Ολυμπιακό πίσω στο πρώτο μέρος. Μάλιστα έφτασε να χάνει με 43-24

στο 17. Είχε 9\26 δίποντα ενώ η Εφές 20\42. Στο β’ μέρος βελτιώθηκε αλλά πάλι δεν μπορούσε να πάρει ανάσα. Με 74-52 έχανε στο 29’. Οι 22 πόντοι της διαφοράς ήταν και οι μεγαλύτεροι στον αγώνα. Τότε ξύπνησε και με ένα σερί 17-2 σε 4,5 λεπτά μείωσε σε 76-69στο 34΄όμως δεν πρόλαβε.
Τα 10λεπτα: 18-24, 33-50, 58-74, 79-86.
ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Β. Περάσοβιτς): Τόμας 14 (1), Χάνεϊκατ 9 (2), Μπαλμπάι 1, Μπράουν 13, Οσμάν 5, Κότον 8 (1), Κορκμάζ 2, Γκρέιντζερ 11, Όμιτς 2, Ερτέλ 16 (2), Ντάστον 6.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γ. Σφαιρόπουλος): Γκριν 12 (1), Μπιρτς 8, Γιανγκ, Παπαπέτρου 2, Σπανούλης 11 (2), Αγραβάνης 4, Μιλουτίνοφ 8, Πρίντεζης 4 Παπανικολάου 7 (1), Μάντζαρης 5 (1), Χάκετ 3, Λοτζέσκι 14 (4), Αθηναίου.

Στο μικρό τελικό ο Ερυθρός Αστέρας ήταν πολύ καλύτερος στο β μέρος νίκησε 67-59 την Χάποελ Ιερουσαλήμ και πήρε την τρίτη θέση του διεθνούς τουρνουά. H Χάποελ στο 14’ είχε προηγηθεί με 29-19 αλλά με αντεπίθεση διαρκείας ο Ερυθρός Αστέρας μείωσε σε 35-34 (14 πόντους είχε ο Μπιέλιτσα)που ήταν και σκορ ημιχρόνου. Η Χάποελ διατηρούσε σταθερά ένα μικρό προβάδισμα στο β μέρος αλλά ο Ερυθρός Αστέρας ισοφάρισε σε 45-45 30’’ πριν το τέλος του 30λεπτου. Με τρία τρίποντα των Ρέμπιτς, Λάζιτς και Κούντουριτς ο Ερυθρός Αστέρας πήρε για πρώτη φορά τα ηνία του αγώνα και στο τέλος την νίκη.
Τα 10λεπτα: 19-15, 35-34, 47-45, 59-67.

ΧΑΠΟΕΛ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ (Σ. Πιανιτζιάνι): Στουντεμάιρ 11 (2), Ντάισον 7 (2), Ελιάου, Χαλπερίν 8 (1), Τίμορ 3, Κίνσεϊ 4, Τζόουνς 6, Πίτερσον 5 (1), Τζέρελς 15 (2), Ρόσεφελτ.
ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ν. Ραντονιτς): Ρέμπιτς 7 (1), Ντάνγκουμπιτς, Μίτροβιτς 11, Λάζιτς 6 (1), Σίμανιτς, Ντόμπριτς 3 (1), Σιμόνοβιτς 8 (1), Τζένκινς, Γκούντουριτς 3 (1), Γιόβιτς 2, Κούζμιτς 6, Μπιέλιτσα 21 (1).