Κοζάνη: Στο… ύψος της η Εθνική βόλεϊ

11:10 18/9/2016 - Πηγή: ΕΡΤ

Ξεπερνώντας το «μούδιασμα» της ήττας στην πρεμιέρα με το Βέλγιο, η Εθνική ανδρών στο βόλεϊ έδειξε χθες (17/9/2016) τα καλά της στοιχεία απέναντι στην αντίστοιχη ομάδα της Μολδαβίας, στο 1ο τουρνουά του 3ου προκριματικού ομίλου του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, που διεξάγεται στο κλειστό γυμναστήριο Λευκόβρυσης Κοζάνης και ανατρέποντας το 0-1 σετ εις βάρος της, την κέρδισε με 3-1 σετ.

Οι παίκτες

του Σωτήρη Δρίκου στο 1ο σετ έδειξαν ότι ήταν φανερά επηρεασμένοι από την πρώτη τους ήττα και σχεδόν ανέτοιμοι δεν έφεραν καμία αντίσταση απέναντι στους μαχητικούς παίκτες της Μολδαβίας, οι οποίοι είχαν αντισταθεί με πυγμή και στον 1ο αγώνα με την Ουκρανία, από την οποία είχαν χάσει στην πρεμιέρα τους με 3-2 σετ.

Τα πολλά λάθη στο σερβίς, 11 χαμένα μόνο στο 1ο σετ ήταν και το καθοριστικό στοιχείο το οποίο διόρθωσε στη συνέχει η Εθνική μας και με τις καθοριστικές αλλαγές που έγιναν από το 2ο σετ, με τους Τζιουμάκα, Στιβαχτή και Πρωτοψάλτη να μένουν ως το τέλος στο παιχνίδι, η Εθνική μας πάλεψε το παιχνίδι και κέρδισε το καθοριστικό όπως αποδείχτηκε σετ στην… παράταση με 29-27.

Αν και οι παίκτες της Μολδαβίας αιφνιδίασαν την Εθνική στο 3ο σετ, όπου προηγήθηκαν με 8-4, οι παίκτες του Σωτήρη Δρίκου με τη βοήθεια και των φιλάθλων, που γέμισαν και πάλι το Κλειστό Γυμναστήριο της Λευκόβρυσης, έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα και τελικά επικράτησαν και σ΄ αυτό. «Χαρακτήρα» έδειξε η Εθνική και στο 4ο σετ το οποίο κέρδισε με ανάλογο τρόπο, πετυχαίνοντας τέτσι ην 1η νίκη της σ’ αυτό το διπλό τουρνουά.

Καθοριστικό είναι το σημερινό (18/9/2016) παιχνίδι της Εθνικής μας στις 9:00 το βράδυ (απευθείας μετάδοση από την ΕΡΤ3 και την ΕΡΑ ΣΠΟΡ) κόντρα στην Ουκρανία, καθώς μία ακόμη νίκη θα τη φέρει πιο κοντά στη 2η θέση, ώστε στους επόμενους τρεις αγώνες που θα γίνουν την ερχόμενη εβδομάδα, με τις ίδιες ομάδες στην Αμβέρσα του Βελγίου, είτε να την κατακτήσει και να έχει το δικαίωμα για τον αγώνα μπαράζ με τη 2η ομάδα του 2ου ομίλου, είτε και να της επιτρέψει το δικαίωμα να διατηρεί και ελπίδες να κατακτήσει την πρώτη θέση, η οποία οδηγεί στην τελική φάση του Πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος που θα γίνει το 2017 στην Πολωνία.

Τα σετ: 25-22, 27-29, 18-25, 21-25

Μολδαβία (Ρομασκάν) Τσίμιλι 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Ντιντόρτσιουκ 11 (10/21 επ., 1 άσο, 60% υπ. – 20% άριστες), Λέσκοφ 2 (0/2 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μοτσάνου 3 (0/3 επ., 3 μπλοκ), Πρέντιους 18 (17/34 επ., 1 άσο), Μπάχοφ 15 (11/41 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 48% υπ. – 32% άριστες), Σκέγκλοφ –λ (59% υπ. – 48% άριστες) / Σίντοφ 3 (3/5 επ.), Τάλπα 1 (1/3 επ.), Ντουντίκοφ.
Ελλάδα (Δρίκος) Τζούριτς 9 (8/16 επ., 1 μπλοκ), Τερζής, Πετρέας 7 (4/6 επ., 3 μπλοκ), Ανδρεάδης 10 (6/9 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 11 (10/24 επ., 1 άσο, 48% υπ. – 14% άριστες), Φράγκος (0/4 επ., 44% υπ. – 11% άριστες), Γκαράς –λ (60% υπ. – 20% άριστες) / Στεφάνου –λ (45% υπ. – 27% άριστες), Στιβαχτής 2 (2 μπλοκ), Σουλτανόπουλος, Τζιουμάκας 19 (16/26 επ., 3 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 14 (10/24 επ., 4 μπλοκ, 45% υπ. – 45% άριστες).
Νωρίτερα η Ουκρανία έβαλε τα δύσκολα στο Βέλγιο και στις λεπτομέρειες έχασε από την ανώτερη ομάδα των αντιπάλων της στο 5ο σετ τον αγώνα (23-25, 21-25, 25-21, 25-22, 13-15).