«Κόκκινο» το Σερραϊκό ντέρμπι στο μπάσκετ

00:14 24/9/2017 - Πηγή: ΕΡΤ

Ο Πανσερραϊκός ήταν ο μεγάλος νικητής στο Σερραϊκό ντέρμπι του κυπέλλου της ΕΚΑΣΑΜΑΘ κερδίζοντας με 74-56 τον ΑΟΣ κι εξασφαλίζοντας έτσι την πρόκριση του στην προημιτελική φάση της διοργάνωσης.

Ο ΑΟΣ ξεκίνησε καλύτερα στον αγώνα, ο οποίος έγινε στο κλειστό γυμναστήριο της ομόνοιας και τον παρακολούθησαν πολλοί φίλαθλοι και με κορυφαίο τον έμπειρο Γιώργο Ασημάκη είχε προβάδισμα στο σκορ που έφτασε και στους +9. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» έφτασαν τη διαφορά και πάλι μια ανάσα από το δέκα αλλά οι «κόκκινοι» με ένα σερί 15-2 έκλεισαν τη διαφορά του ημιχρόνου στους

τέσσερις πόντους υπέρ τους (39-35). Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Πανσερραϊκού μπήκαν «ζεστοί» και με εκπληκτική ευστοχία έφτασαν τη διαφορά και στους 17 πόντους. Η φιλότιμη προσπάθεια του ΑΟΣ δεν είχε αποτέλεσμα κι έτσι ο Πανσερραϊκός πανηγύρισε τη νίκη και την πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 19-25,39-35,58-49,74-56.

Πανσερραϊκός(Κοκολιός): Αποστολίδης, Ιακωβίδης 5, Κοπίλης 2, Χατζηανδρέου 4,Τσανάκας 3(1),Παρχαρίδης 15(3),Φραγκούλης 9(3),Χατζηστεφάνου 9(2),Γεωργιανός 9(2),Σταματόπουλος 18(2),Γρίψιος, Πλατνάρης.

Φώτο: anexartitos.gr