Στον τελικό η Χιμπέρνιαν

Το πρώτο της Κύπελλο από το… 1902 θα διεκδικήσει φέτος η Χιμπέρνιαν, καθώς επικράτησε με 2-1 της Αμπερντίν στα ημιτελικά.Την πρόκριση εξασφάλισε ο Λέι Γκρίφιθς με γκολ στο 85ο λεπτό. Πρόκειται για 21χρονο επιθετικό, ο οποίος ξεκίνησε από τις υποδομές της Χιμπέρνιαν, ενώ υπήρξε οπαδός της τωρινής του ομάδας, αλλά αγωνίζεται στους «χιμπς» σαν δανεικός από τον αγγλική Γουλβς. Πάντως το 2-1 «άνηκε» στον Γκρεγκ Οκόνορ, ο οποίος μοίρασε την τελική ασίστ.Ο διεθνής Σκοτσέζος στράικερ ήταν αυτός που άνοιξε το
σκορ στο τρίτο λεπτό, αφού ο Οκόνορ έπιασε την αντίπαλη άμυνα… κοιμώμενη. Στο 59ο λεπτό ο Ρόρι Φάλον είχε ισοφαρίσει σε 1-1, αλλά η Αμπερντίν δεν ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις της αναμέτρησης και αποκλείστηκε δίκαια, αν και ήταν φαβορί, ενώ είχε και το πλεονέκτημα της έδρας.Ο τελικός του Κυπέλλου Σκοτίας είναι προγραμματισμένος για της 19 Μαΐου. Σε αυτόν η Χιμπέρνιαν θα αντιμετωπίσει την Σέλτικ ή την Χαρτς, οι οποίοι θα κοντραριστούν στο «Hampden Park» την Κυριακή 15 Απριλίου.Αμπερντίν: Μπράουν, Κονσιντάιν, Ρέινολντς, Μακ Αρντλ (93’ Μαγκένις), Ρόμπερτσον, Κλαρκ (66’ Μακί), Χιουγκς, Άρνασον, Τζακ (46’ Φίβι), Φάλον, Βέρνον.Χιμπέρνιαν: Στακ (73’ Μπράουν), Μακ Πακ, Ντόχερτι, Κουγιάμπι, Χάνλον, Σοάρες, Σπρουλ, Όσμποουρν, Κλάρος (66’ Ουόδερσπουν), Οκόνορ (90’ Φράνκομπ), Γκρίφιθς.