Με βροχή το πετυχημένο ντεμπούτο των Τίμπερς

Η πρώτη αγωνιστική του φετινού πρωταθλήματος του MLS ολοκληρώθηκε με το 3-1 των Πόρτλαντ Τίμπερς επί των Φιλαδέλφεια Γιούνιον.Ο τερματοφύλακας των φιλοξενουμένων, Ζακ Μακ Μαθ ήταν συνεχώς υπό πίεση, αφού οι Τίμπερς κυριάρχησαν στον βρεγμένο αγωνιστικό χώρο του «Jeld-Wen». Ωστόσο, η «ένωση» ήταν αυτή που προηγήθηκε στο σκορ, σε μία από τις ελάχιστες ευκαιρίες της.Συγκεκριμένα, στο 52ο λεπτό, ο Γκάμπριελ Γκόμεζ άνοιξε το σκορ με μακρινό σουτ. Δύο λεπτά αργότερα ο Άντριου Ζεν
Μπατίστ ισοφάρισε σε 1-1. Αυτό ήταν το πρώτο του γκολ στο MLS, επίτευγμα που «αντέγραψε» ο Σκοτσέζος φορ, Κρις Μπόιντ, στο 66ο λεπτό. Το πρώτο του γκολ στο βορειοαμερικανικό πρωτάθλημα πέτυχε επίσης ο Καλίφ Αλχασάν στο 76ο λεπτό και διαμόρφωσε το 3-1, με τον Γκανέζο μέσο να βρίσκει δίχτυα, την ώρα που προσπαθεί να κάνει σέντρα.Πόρτλαντ Τίμπερς: Πέρκινς, Μπράνερ, Ουάλας, Πάλμερ, Μπατίστ, Τζιούσμπερι, Τσάρα, Αλεξάντερ (67' Νάγκμπε), Αλχασάν, Περλάζα, Μπόιντ (80' Μάρτσελιν).Φιλαδέλφεια Γιούνιον: Μακ Μαθ, Καλίφ, Βαλντέζ, Λόπεζ, Ουίλιαμς, Κάρολ, Γκόμεζ, Αντού (74' Μακ Ίνερνεϊ), Φαρφάν (79' Ντάνιελ), Πατζόι, Μαρτίνεζ (60' Μουάνγκα).Παρακάτω τα υπόλοιπα αποτελέσματα του σαββατοκύριακου στο MLS:Κολοράντο Ράπιντς-Κολόμπους Κρου 2-0Βανκούβερ Ουάιτκαπς-Μόντρεαλ Ίμπακτ 2-0Ντι Σι Γιουνάιτεντ-Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι 0-1Λος Άντζελες Γκάλαξι-Ρέαλ Σολτ Λέικ 1-3Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς-Νιου Ίνγκλαντ Ρεβολούσιον 1-0Ντάλας-Νιου Γιορκ Ρεντ Μπουλς 2-1Σίβας ΗΠΑ-Χιούστον Ντάιναμο 0-1