Εύκολο 3-0 για την Ιαπωνία

Με το… δεξί ξεκίνησε η Ιαπωνία της υποχρεώσεις της στον τέταρτο προκριματικό γύρο της Ασίας, αφού επικράτησε με 3-0 του Ομάν στη Σαϊντάμα.Οι Ιάπωνες στοχεύουν στην πέμπτη συναπτή τους παρουσία σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου, κάτι που θα καταφέρουν, αν τερματίσουν στις δύο πρώτες θέσεις ομίλου πέντε εθνικών. Κόντρα στον Ομάν, η ομάδα του Αλμπέρτο Τζακερόνι απέδειξε πως δεν… αστειεύεται.Μόλις στο 12ο λεπτό, άλλωστε, ο Κεϊσούκε Χόντα, άνοιξε το σκορ. Ακολούθησαν γκολ
των Ρόικι Μαέντα και Σίνζι Οκαζάκι στο δεύτερο ημίχρονο, οπότε οι «σαμουράι» έφτασαν εύκολα και γρήγορα στους τρεις βαθμούς.Στο άλλο ματς του δεύτερου γκρουπ, η Ιορδανία και το Ιράκ έφεραν 1-1, ενώ η Νότια Κορέα είχε ρεπό. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Νασάτ Ακράμ της Μάλαγα άνοιξε το σκορ με πανέμορφο γκολ για τους Ιρακινούς, ενώ η Ιορδανία ισοφάρισε με τον Μπάχα Σουλεϊμάν, ύστερα από λάθος του τερματοφύλακα, Μοχάμεντ Κασίντ.Ακόμα, το Ιράν κέρδισε με 1-0 το Ουζμπεκιστάν, χάρη σε τέρμα του Μοχάμαντ Καλατμπαρί στο 94ο λεπτό. Πάντως οι γηπεδούχοι είχαν πολλές ευκαιρίες, πριν δεχθούν το γκολ.Με 1-0 κρίθηκε και το δεύτερο παιχνίδι του πρώτου ομίλου, στο οποίο το Κατάρ επικράτησε του Λιβάνου. Μία λανθασμένη ενέργεια του Ραμέζ Νταγιούμπ επέτρεψε στον Αντρές Κουιντάνα να πετύχει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης. Πάντως ο Γιούσεφ Μοχάμαντ απώλεσε μοναδική ευκαιρία για το 1-1, στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.Παρακάτω ο «χάρτης» του τέταρτου προκριματικού γύρου της ασιατικής ζώνης για το Μουντιάλ του 2014:ΠΡΩΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣΟυζμπεκιστάν-Ιράν 0-1Λίβανος-Κατάρ 0-1ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Ιράν 3 (1 αγ.), Κατάρ 3 (1 αγ.), Νότια Κορέα 0 (0 αγ.), Λίβανος 0 (1 αγ.), Ουζμπεκιστάν 0 (1 αγ.).8 ΙΟΥΝΙΟΥ: Λίβανος-Ουζμπεκιστάν, Κατάρ-Νότια ΚορέαΔΕΥΤΕΡΟΣ ΟΜΙΛΟΣΙαπωνία-Ομάν 3-0Ιορδανία-Ιράκ 1-1ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Ιαπωνία 3 (1 αγ.), Ιράκ 1 (1 αγ.), Ιορδανία 1 (1 αγ.), Αυστραλία 0 (0 αγ.), Ομάν 0 (1 αγ.)8 ΙΟΥΝΙΟΥ: Ιαπωνία-Ιορδανία, Ομάν-ΑυστραλίαΣημείωση: Οι δύο πρώτοι από κάθε όμιλο προκρίνονται στο Μουντιάλ του 2014. Οι τρίτοι δίνουν διπλούς αγώνες μπαράζ μεταξύ τους και ο νικητής θα αντιμετωπίσει τον πέμπτο της Νότιας Αμερικής σε νέα διπλή αναμέτρηση, στην οποία θα κριθεί ένα «εισιτήριο» για το Παγκόσμιο Κύπελλο.{youtube}-Z5wlEFrprM{/youtube}{youtube}HBTffyq-0II{/youtube}{youtube}HBTffyq-0II{/youtube}