Στα δύσκολα ήταν… ΠΑΟΚ

20:39 11/11/2017 - Πηγή: Aixmi

Ο ΠΑΟΚ πήρε το ντέρμπι με τον Άρη, επικρατώντας με 63-57 και υποχρεώνοντας τους «κίτρινους» στην πέμπτη σερί ήττα τους σε όλες τις διοργανώσεις.

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες ήταν καλά προσανατολισμένες σε ό,τι αφορά το αμυντικό κομμάτι του παιχνιδιού τους στην PAOK Sports Arena. Συγκεκριμένα, ο ΠΑΟΚ

ήταν «διαβασμένος» στο inside game του Άρη με τους Τσαϊρέλη, Μπένσον ενώ οι «κίτρινοι» παρουσιάστηκαν συγκεντρωμένοι στο pick-n-roll παιχνίδι του «Δικεφάλου». Ο Κόνιαρης σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 κι έκανε το 16-12 ενώ ο Κλάσεν διαμόρφωσε το 18-18 της πρώτης περιόδου με 2/2 βολές για τον ΠΑΟΚ που επέμεινε στο μακρινό σουτ (2/6 τρίπ.) και είχε, επίσης, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και κανένα λάθος απέναντι στον Άρη που άρχισε το β’ δεκάλεπτο με σερί 5-0 (18-23, 11’15»).

Η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη προηγήθηκε με +6 με το τρίποντο του Αθηναίου (23-29, 16’05») όμως ο ΠΑΟΚ αντέδρασε άμεσα και ισοφάρισε σε 31-31 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο. Ο Άρης είχε τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού του αγώνα, έχασε τρεις φορές την ευκαιρία να προσθέσει πίεση στο μυαλό του ΠΑΟΚ καθώς δεν κατάφερε να χτίσει πάνω σε διαφορές 5-6 πόντων. Με εξαίρεση τον Βαγγέλη Μαργαρίτη ο ΠΑΟΚ δεν πάτησε στη ρακέτα με συνέπεια να… τζογάρει έξω από τα 6.75 αφού ο Άρης του έδωσε ξεκάθαρα το σουτ.

Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ βρήκε ρυθμό στην επίθεση, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη και τις κακές επιλογές του Άρη, άρχισε την τρίτη περίοδο με σερί 9-0 (40-31, 22’01») ενώ ο Μαργαρίτης ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα κάνοντας το 47-36 (24’56»). Ο Λάκι Τζόουνς κουβάλησε τον «Δικέφαλο» στην επίθεση, σκοράροντας για το 54-39 με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος! Η ομάδα του Παπαθεοδώρου πέτυχε 30 πόντους από λάθη του Άρη ή στον αιφνιδιασμό σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που από τις δύο συγκεκριμένες στατιστικές κατηγορίες, είχαν μόλις δύο πόντους.

Παρ’ όλα αυτά ο ΠΑΟΚ έχασε το μυαλό του σε επίθεση και άμυνα, ο Άρης απάντησε με 3/4 προσπάθειες και μπήκε ξανά στο παιχνίδι! Με τον δείκτη του σκορ στο 59-55, ο Μαργαρίτης έκοψε τον Αθηναίου σε προσπάθεια για τρεις κι ενώ απέμεναν 68″! Ο Τσόχλας έκανε το 61-55 με 2/2 βολές και «κλείδωσε» τη νίκη του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 31-31, 54-39, 63-57.

Πηγή: gazzetta.gr

The post Στα δύσκολα ήταν… ΠΑΟΚ appeared first on Aixmi.gr - Ειδήσεις από την Ελλάδα και όλο τον κόσμο - Έκτακτη επικαιρότητα.