Λαμποράλ Κούτσα – Ολυμπιακός 76-82

00:08 8/1/2016 - Πηγή: Aixmi

Ο Ολυμπιακός έκανε το 2/2 στο Top 16 φεύγοντας νικητής από την έδρα της Λαμποράλ Κούτσα με 76-82. Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν πολύ καλό μπάσκετ στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και με πλουραλισμό στην επίθεση πανηγύρισαν μία δίκαιη νίκη.

Η Λαμποράλ ξεκίνησε κάπως καλύτερα, αλλά γρήγορα ο Ολυμπιακός έτρεξε σερί 7 αναπάντητων πόντων και προσπέρασε στο σκορ (9-13,

6’). Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος στην πρώτη περίοδο έριξε τους 11 από τους 12 παίκτες του στο παρκέ, ωστόσο ο Οθέλο Χάντερ και Βαγγέλης Μάντζαρης ήταν αυτοί που ξεχώρισαν και χάρη στους οποίους προηγήθηκαν με 16-24, (10’).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με καλάθια των Τζέιμς και Μπουρούση μείωσαν στον πόντο (28-29, 15’), αλλά οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν ιδανικά, έκαναν σερί 8-0 και φρόντισαν να ξαναπάνε στο +9 (28-37, 17’). Όταν δε, μπήκε κι ο Σπανούλης στο χορό του σκορ έφτασε και διψήφια τιμή το προβάδισμα (32-42) λίγο πριν το ημίχρονο.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με 7 πόντους του Γιώργου Πρίντεζη (36-50, 24΄) αφού η άμυνα των γηπεδούχων δε μπορούσε να ακολουθήσει το γρήγορο passing game των φιλοξενούμενων. Όταν όμως σταμάτησε αυτός ο τρόπος παιχνιδιού και ξεκίνησαν τα λάθη (κυρίως από τον Όντομ) και οι βιαστικές επιλογές, τότε η Λαμποράλ έτρεξε και με αρκετούς αιφνιδιασμούς μείωσε σε 49-55 (28’). Σε εκείνο το σημείο το σημείο όμως 8 πόντοι από τον Σπανούλη και μία δική του ασίστ «ξεκόλλησαν» τον Ολυμπιακό (56-65, 32’).

Οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν στο πρόσωπο του Σον Τζέιμς έναν επιπλέον παίκτη να σκοράρει με συνέπεια, στοιχείο που τους βοήθησε ακόμη περισσότερο στο να πάρουν διαφορά την όποια με τρίποντο ο Μάντζαρης την έστειλε στο +15 (60-75, 36’) βάζοντας σφραγίδα στο «διπλό» στη Βιτόρια.
Τα δεκάλεπτα: 18-24, 34-43, 56-62, 76-82
Λαμποράλ Κούτσα (Περάσοβιτς): Τζέιμς 16 (1/3τρίπ.), Κοζέρ 7 (1/3τρίπ., 5λ.), Πλάνινιτς 4, Σενγκέλια 7 (1ριμπ.), Χάνγκα 7 (1/1τρίπ., 8ριμπ.), Μπουρούσης 12 (7ριμπ.), Μπλαζιτς 7 (2ριμπ.), Ντιόπ Ιλ. 4 (2/2βολ.), Τιγί 7 (3/4δίπ., 0/1τρίπ., 3ριμπ.), Άνταμς 5 (1/5τρίπ.), Κορμπαχο
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Τζόνσον-Όντομ (1ριμπ.), Τζέιμς 7(2/3δίπ., 1ριμπ.), Χάντερ 17 (3ριμπ.), Παπαπέτρου 1 (1ασ.), Σπανούλης 19 (2/3δίπ., 3/9τρίπ., 1ριμπ.), Στρίμπερι, Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 15 (6/9δίπ., 2ριμπ.), Αγραβάνης 5 (1/4τρίπ.), Μάντζαρης 14 (1/3δίπ., 3/4τρίπ.), Χάκετ 4 (2/3δίπ., 3ριμπ.), Αθηναίου

Πηγή: gazzetta.gr