Τουρνουά Πο: Γαλλία-Ελλάδα 81-73

22:48 9/8/2014 - Πηγή: E-Typos
Η εθνική ανδρών γνώρισε την πρώτη ήττα της, 81-73, από την οικοδέσποινα του διεθνούς τουρνουά του Πο, Γαλλία, στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας της ενόψει του Παγκοσμίου Κυπέλλου που θα διεξαχθεί στην Ισπανία (30/8-14/9). Πρώτος σκόρερ της εθνικής ο Κώστας Παπανικολάου των Χιούστον Ρόκετς με 18 πόντους. Ερτέλ (15π.), Γκομπέρ (13π.), Ντε Κολό (14π.) και Φουρνιέ (10π.) σημείωσαν διψήφιο νούμερο πόντων για τους «μπλε».

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 40-35, 63-47, 81-73

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα η εθνική πήγε τον αγώνα στο
δικό της ρυθμό, κατάφερε να εγκλωβίσει τα ατού των Γάλλων και μετά το 4-4 να «χτίσει» μια μικρή διαφορά. Με ένα γκολ φάουλ του Νίκου Ζήση έφτασε στο 6-11 στο 5ο λεπτό. Οι Γάλλοι αναζητούσαν τις δεύτερες ευκαιρίες, αλλά και ν’ ανοίξουν το παιχνίδι, καταφέρνοντας να κοιτάξουν την ελληνική ομάδα και πάλι στα μάτια (11-11). Ο Φώτης Κατσικάρης «ανακάτευε την τράπουλα», έβρισκε τις λύσεις και η Ελλάδα κράτησα τα ηνία, φτάνοντας ως το 19-25. Η αστοχία όμως είχε αρχίσει να στοιχίζει στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, ενώ παράλληλα οι Γάλλοι έβρισκαν τις λύσεις με καρφώματα και αιφνιδιασμούς, αλλά και εύστοχα μακρινά σουτ. Κατάφεραν να προηγηθούν (31-30 και 33-30). Σλούκας και Μάντζαρης έφεραν και πάλι το παιχνίδι στα ίσια (35-35), πριν το 40-35 υπέρ των παικτών του Κολέ στο ημίχρονο.

Με 3/3 βολές οι Γάλλοι διεύρυναν την απόσταση που τους χώριζε από την Ελλάδα στους έξι πόντους (43-37). Παπανικολάου και Ζήσης ήταν αυτοί που ανέλαβαν δράση, για να μειώσουν και πάλι στους δύο πόντους (45-43, 2430), πριν οι Γάλλοι με ένα ξέσπασμα και βγάζοντας ενέργεια στο παρκέ, ιδιαίτερα στην άμυνα οδηγήσουν στο 53-43 στο 26ο λεπτό. Ο Αντετοκούνμπο μείωσε στους επτά πόντους με γκολ φάουλ (53-46), αλλά οι Γάλλοι απάντησαν και οδήγησαν στο 63-47 με τη λήξη της 3ης περιόδου. Ένα σουτ τριών πόντων από τη γωνία τους βοήθησε να φτάσουν στο +19 (68-49, 33). Αντετοκούνμπο και Παπανικολάου μείωσαν τη διαφορά (68-55, 3350). Η απόσταση αυξήθηκε και πάλι, έφτασε στους 20 πόντους (76-56, 3618). Καϊμακόγλου και Σλούκας οδήγησαν στο 76-61, 3710), Παπανικολάου και Αθηναίου στο 78-66 (38). Ο Καϊμακόγλου ήταν αυτός που έδωσε και πάλι μονοψήφια τιμή στη διαφορά (78-69, 3830) με σουτ τριών πόντων, ενώ ο Αντετοκούνμπο εκμεταλλεύτηκε το επόμενο άστοχο σουτ του για να γράψει το 78-71 (3905). Η Ελλάδα μείωσε και στους πέντε πόντους (78-73) με τη Γαλλία, όμως να παίρνει τη νίκη με το τελικό 81-73.

Διαιτητές: Λαμόνικα, Βοΐνοβιτς, Ταουρίνο.

ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Ερτέλ 15, Μπατούμ 5, Λοβέρν 2, Καουντί, Τζάκσον 3, Φουρνιέ 10, Πιετρούς 4, Ντε Κολό 14, Μαϊνμί 2, Ζελαμπάλ 7, Γκομπέρ 13, Τιγί 5.

ΕΛΛΑΔΑ (Κατσικάρης): Μπόγρης, Μπουρούσης 6, Ζήσης 10, Γλυνιαδάκης, Παπανικολάου 18, Σλούκας 9, Καϊμακόγλου 8, Γιάνκοβιτς, Βουγιούκας 4, Μάντζαρης 5, Αθηναίου 2, Αντετοκούνμπο 11.