Σούπερ Λίγκα (33η αγωνιστική): Βέροια-Πανιώνιος 2-1

21:36 6/4/2014 - Πηγή: E-Typos
Σπουδαία νίκη στην προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στην κατηγορία, σημείωσε σήμερα η Βέροια, που επικράτησε με 2-1 του Πανιωνίου, σε αναμέτρηση για την 33η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας. Η ομάδα του Ράτκο Ντόσταϊτς, έφτασε έτσι τους 35 βαθμούς και την τελευταία αγωνιστική υποδέχεται τον αδιάφορο Αστέρα Τρίπολης με στόχο τη δεύτερη σερί νίκη. Τα τέρματα των νικητών σημείωσαν οι Μπεν (37΄) και Γκονσάλβες (54΄) ενώ για τον Πανιώνιο, μείωσε με πέναλτι ο Αραβίδης στο
73΄.

Το σκορ άνοιξε στο 37ο λεπτό ο Μπεν με το 15ο φετινό τέρμα του, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ανέστης απέκρουσε αρχικά την κεφαλιά του Μπεν, ωστόσο η μπάλα επέστρεψε στον επιθετικό της Βέροιας, που με δυνατό σουτ δεν άφησε περιθώρια στον τερματοφύλακα του Πανιωνίου. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου μπήκε δυνατά αναζητώντας την ισοφάριση, ωστόσο ένα φανταστικό τέρμα του Γκονσάλβες στο 54΄ έκανε το 2-0 για τη Βέροια. Στο 73ο λεπτό ο Πανιώνιος κατάφερε να μειώσει με πέναλτι του Αραβίδη, που κέρδισε ο Καμπάνταης, σε 2-1, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Στις καθυστερήσεις, Αυλωνίτης και Αραβίδης αντίκρισαν τη δεύτερη κίτρινη, ο Ιωαννίδης τους απέβαλε και οι «κυανέρυθροι» ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με εννέα παίκτες. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε την αναμέτρηση και η Βέροια μετά την αποβολή του Αμαραντίδη επίσης με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Διαιτητής: Ιωαννίδης (Αργολίδας)

Κίτρινες: Αμαραντίδης, Όστοϊτς, Μπαργκάν, Βέρτζος - Αραβίδης, Κουλουχέρης, Μητρόπουλος, Αυλωνίτης, Σταυροθανασόπουλος
Κόκκινες: Αμαραντίδης (+90΄ δεύτερη κίτρινη) - Αυλωνίτης (+90΄ δεύτερη κίτρινη), Αραβίδης (+90΄ δεύτερη κίτρινη)

Οι συνθέσεις:

ΒΕΡΟΙΑ (Ράτκο Ντόσταϊτς): Καντιμοίρης, Γεωργιάδης, Αμαραντίδης, Βέρτζος, Ζεζίνιο (+90΄ Μπάρμπας), Όστοϊτς, Παυλίδης (75΄ Σισόκο), Βεργώνης, Μπεν, Μπαργκάν (77΄ Καλτσάς), Γκονσάλβες

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Νίκος Αναστόπουλος): Ανέστης, Λαμπρόπουλος, Αραβίδης, Γιάννου (83΄ Σταυροθανασόπουλος), Κούρος, Αυλωνίτης, Κολοβός (+90΄ Παναγιωτούδης), Κουλουχέρης, Μητρόπουλος, Παντίδος, Ζαχαράκης (65΄ Καμπάνταης)