Σούπερ Λίγκα (32η αγωνιστική): Εργοτέλης-ΠΑΣ Γιάννινα 1-0

19:49 30/3/2014 - Πηγή: E-Typos
Ο Εργοτέλης επικράτησε του ΠΑΣ Γιάννινα 1-0 με πέναλτι του Χαντί στο 72΄, στην αναμέτρηση του Παγκρήτιου που διεξήχθη στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας, και με 41 βαθμούς έφτασε στην έκτη θέση ΟΦΗ και Πανθρακικό, ενώ η ομάδα της Ηπείρου, που έμεινε στους 37, ολοκλήρωσε τη συνάντηση με παίκτη λιγότερο, καθώς στο 71ο λεπτό αποβλήθηκε ο Τζημόπουλος.

Πιο επιθετικοί από το ξεκίνημα οι γηπεδούχοι, επιδίωξαν και πέτυχαν να έχουν την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο του ρυθμού, έχοντας εκφραστή των επιθέσεών τους τον Διαμαντάκο,
ο οποίος στο ξεκίνημα (1΄, 11΄, 13΄) είχε τρία άστοχα σουτ προς την εστία του Βελλίδη.

Στο 24΄ ο ΠΑΣ είχε την πρώτη τελική στο παιχνίδι, με τον Ίλιτς να διεισδύει από πλάγια και να σουτάρει, υποχρεώνοντας τον Αθανασίου να διώξει σωτήρια σε κόρνερ. Στο 37΄ οι φιλοξενούμενοι είχαν νέα καλή στιγμή, με την κεφαλιά του Τσουκαλά να φεύγει μόλις άουτ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Ιμπραΐμ βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά καθυστέρησε και τελικά πάσαρε στον Ρομάνο, ο οποίος αστόχησε.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε να επιδείξει κάτι αξιόλογο ως το 71ο λεπτό, όταν στο σημείο εκείνο ο Κούμπικ κέρδισε πέναλτι από τον Τζημόπουλο, ο οποίος είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον Αρετόπουλο και αποβλήθηκε, για να ευστοχήσει από τα 11 μέτρα ο Χαντί στο 72΄ και να χάσει τη μοναδική ευκαιρία του για να φτάσει στην ισοφάριση ο ΠΑΣ με την άστοχη κεφαλιά του Κολοβέτσιου στο 76΄.

Διαιτητής: Α. Αρετόπουλος (Τρικάλων)

Κόκκινη: 71΄ Τζημόπουλος (2η κίτρινη)

Κίτρινες: Κούμπικ, Καρντόσο, Αζίζ - Τζημόπουλος, Κολοβέτσιος

Οι συνθέσεις:

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Αθανασίου, Τζανακάκης (56΄ Ρέντζας), Αζίζ, Μεχία, Αντελέγιε, Καρντόσο, Χαντί, Ιμπραΐμ, Μπουχαλάκης (67΄ Κούμπικ), Διαμαντάκος (82΄ Αναστασάκος), Ρομάνο

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Ντάσιος, Κολοβέτσιος, Τζημόπουλος, Στρούνα, Μπέριος, Τσουκαλάς, Μιχαήλ (60΄ Τσάβες), Βίλα (82΄ Γιάκος), Ίλιτς, Ακόστα (78΄ Κρητικός)