Σούπερ Λίγκα (19η αγωνιστική): Καλλονή-Αρης 3-1

21:38 13/1/2014 - Πηγή: E-Typos
Μετα από 6 αγωνιστικές (5 ήττες και μία ισοπαλία), η Καλλονή επέστρεψε στις νίκες. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Μανιά στο 14΄, η ομάδα του Γιάννη Ματζουράκη επιβλήθηκε με 3-1 στο Ολυμπιακό Στάδιο, στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η «αυλαία» της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκας. Ο Ζακουάνι στο 34΄, ο Μανούσος στο 49΄ και ο Λεοζίνιο στο 87΄ ήταν οι σκόρερ
για το συγκρότημα της Μυτιλήνης.

Τα πράγματα για τον Άρη, πλέον, έχουν μετατραπεί σε... βουνό και η ομάδα της Θεσσαλονίκης μόνο με θαύμα θα αποφύγει τον υποβιβασμό. Οι 11 βαθμοί που έχει συγκεντρώσει μετά από 19 ματς δεν φέρνουν κανένα... ίχνος αισιοδοξίας για το μέλλον, εκτός κι αν έρθουν τα πάνω-κάτω και στη συνέχεια οι «κίτρινοι» κάνουν πορεία... πρωταθλητισμού.

Το παιχνίδι ήταν ανοικτό από το ξεκίνημά του, με τις δύο ομάδες να αναζητούν το γκολ από τα πρώτα λεπτά. Αυτή που προηγήθηκε ήταν ο Άρης, με το σουτ του Μανιά στο 14΄ μετά τη σέντρα του Τάτου. Οι Θεσσαλονικείς πίεσαν για να πετύχουν και δεύτερο τέρμα, αλλά ο Σιδεράκης απόκρουσε στο 18΄ το δυνατό σουτ του Παπαδόπουλου.

Η Καλλονή απείλησε για πρώτη φορά στο 22΄ με το πλασέ του Γκοϊανίρα να περνάει ελάχιστα άουτ από την εστία του Διούδη. Όσο περνούσε η ώρα η ομάδα του Γιάννη Ματζουράκη ανέβαζε την απόδοσή της και στο 34΄ έφτασε στην ισοφάριση. Μετά το φάουλ του Λεοζίνιο, ο Ζακουάνι πήδηξε πιο ψηλά απ' όλους και με κεφαλιά «έγραψε» το 1-1, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες μπήκαν στ' αποδυτήρια.

Η ομάδα της Μυτιλήνης ανέτρεψε πλήρως το σκηνικό στην επανάληψη. Ο Μανούσος με σουτ στην κίνηση από το ύψος της περιοχής έβαλε μπροστά την Καλλονή στο 49΄ (2-1), ενώ τρία λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, ο Λεοζίνιο πλάσαρε το Διούδη και διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Διαιτητής: Κάμπαξης (Εύβοια)
Κίτρινες: Μαρσέλο Αλβες - Ηρακλής, Τάτος, Πουλίδο

Οι συνθέσεις:

ΚΑΛΛΟΝΗ (Γιάννης Ματζουράκης): Σιδεράκης, Χωριανόπουλος, Ποντάνι, Ζακουάνι, Αναστασιάδης, Κεϊτά (79΄ Φουρλάνος), Μαρσέλο Άλβες, Μανούσος, Λεοζίνιο, Νιαμπούγιου (70΄ Φαρία), Καζάκης (62΄ Λεάντρο).

ΑΡΗΣ (Σούλης Παπαδόπουλος): Διούδης, Καραγκούνης, Πουλίδο (56΄ Γιαννίτσης), Κύργιας, Μαργαρίτης (51΄ Σουνάς), Ηρακλής, Παπαδόπουλος (77΄ Κοτσαρίδης), Τάτος, Μανιάς, Τσουμάνης, Αγκάνθο.

Σε αναμετρήσεις για την 19η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: ΟΦΗ- Βέροια 0-1
Λεβαδειακός – Εργοτέλης 2-0
Παναθηναϊκός –Πανιώνιος 1-0
ΠΑΟΚ–Παναιτωλικός 1-0
Απόλλων–ΠΑΣ Γιάννινα 4-0
Αστ. Τρίπολης–Πλατανιάς 3-0
Πανθρακικός–Ξάνθη 2-1
Ατρόμητος–Ολυμπιακός 0-0
Καλλονή–Άρης 3-1