Α1 Μπάσκετ (13η αγωνιστική): ΠAO-Απόλλων 81-73

21:38 13/1/2014 - Πηγή: E-Typos
Με... αγχωτική νίκη επί του Απόλλωνα Πατρών στο ΟΑΚΑ έκλεισε ο πρωταθλητής χειμώνα Παναθηναϊκός τον πρώτο γύρο της Α1 Ανδρών. Οι «πράσινοι» επικράτησαν 81-73 των Αχαιών, για τη 13η αγωνιστική, με κορυφαίο τον Στεφάν Λάσμε με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ. Ο πρωταθλητής Ελλάδας των 19 λαθών και των μόλις 6 εύστοχων τριπόντων σε 20 προσπάθειες «πάλεψε» μέχρι το τέλος για την
εξασφάλιση της νίκης, απέναντι στον Απόλλωνα που πλήρωσε τα 3 διαδοχικά λάθη στο κρίσιμο τελευταίο λεπτό και παρέμεινε χωρίς εκτός έδρας νίκη στη ζώνη του υποβιβασμού... Από τους Αχαιούς ξεχώρισε ο Τζέρεμι Ουίλσον με 16 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 35-26, 55-50, 81-73

Ο Απόλλων Πατρών είχε καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας στο πρώτο δεκάλεπτο, καλύτερα ποσοστά ευστοχίας από τον Παναθηναϊκό, που έψαχνε εναγωνίως το πρώτο του τρίποντο, «βγήκε» στους αιφνιδιασμούς και με τους Ρος (6π.), Ουίλσον (7π.) να μην μπορούν να «αναχαιτιστούν» από το εις βάρος του 10-5 έτρεξε επιμέρους σκορ 4-12 και έκλεισε την περίοδο στο +3 (14-17). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Φώτσης έδωσε το έναυσμα της αντεπίθεσης από τα 6.75, ο Κάρι έδωσε την απαραίτητη ώθηση (7 διαδοχικοί πόντοι), με άξιο συμπαραστάτη τον Ματσιούλις (7π. στο β' δεκ.), και οι «πράσινοι» με εξαιρετική άμυνα (κράτησαν στους 9π. τους Αχαιούς) έτρεξαν επιμέρους σκορ 21-9 και πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +9 (35-26).

Με τους Μπράμος και Διαμαντίδη να εκτελούν από τα 6.75 και τον Λάσμε να κερδίζει μάχες κοντά στο καλάθι οι «πράσινοι» κατάφεραν με νέο επιμέρους σκορ 13-3, που ολοκληρώθηκε στο 24', να προηγηθούν με +19 πόντους (48-29) και να μπουν γρήγορα σε τροχιά νίκης. Ωστόσο, ο εφησυχασμός τους στην άμυνα έδωσε την ευκαιρία στον Απόλλωνα να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκες. Με τον Λιανό να κάνει εκπληκτική δουλειά κοντά στο καλάθι (7π. στο γ' δεκ.) και τους Ρος, Ουίλσον να εκτελούν απο την περιφέρεια οι Αχαιοί απάντησαν με επιμέρους σκορ 7-21 και μπήκαν στον... επίλογο στο -5 (55-50). Ένα τρίποντο του Ουίλσον έφερε τους φιλοξενούμενους στο -2 (55-53), αλλά Μπράμος και Λάσμε επανέφεραν την τάξη, γράφοντας στο 35' το 67-58. Ο Αργυρόπουλος, όμως, συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα και στο 39' μείωσε και πάλι στους -5 (78-73). Στην επόμενη επίθεση, όμως ο Μπράμος ευστόχησε σε τρίποντο ψυχολογίας (81-73), με τους Αχαιούς να μην έχουν την απαραίτητη ψυχραιμία, να κάνουν διαδοχικά λάθη και να μην μπορούν να ολοκληρώσουν την προσπάθεια ανατροπής...

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αφεντουλίδης-Μπίκας-Παγώνης

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αργύρης Πεδουλάκης): Μπράμος 15 (2), Κάρι 9 (1), Μπατίστ, Φώτσης 10 (2), Ούκιτς 4, Λάσμε 16, Μαυροκεφαλίδης 2, Διαμαντίδης 7 (1), Γκιστ 7, Παππάς, Γιάνκοβιτς 2, Ματσιούλις 9.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Νίκος Βετούλας): Ρος 14, Αργυρόπουλος 9 (1), Καπερώνης, Ντάνιελ 3, Ουίλσον 16 (2), Λιανός 15 (2), Οικονομόπουλος 2, Πελεκούδας, Μολφέτας 2, Νιφόρας, Μπολντς 12 (1).

Σε αγώνες της 13ης αγωνιστικής (11-13/1) στην Α1 ανδρών στο μπάσκετ σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:Ίκαρος Χαλκίδας-ΠΑΟΚ 78-86Άρης-Κολοσσός Ρόδου 57-68

ΚΑΟ Δράμας-Τρίκαλα 83-70

Ν. Κηφισιά-Πανελευσινιακός 81-73

Ηλυσιακός-ΑΓΟ Ρεθύμνου 86-72

Πανιώνιος-Ολυμπιακός 66-77

Παναθηναϊκός-Απόλλων Πατρών 81-73