Προολυμπιακό: Ήττα-σοκ της Εθνικής από την Νιγηρία με 79-80! Δεν πάει Λονδίνο η Ελλάδα

23:21 6/7/2012 - Πηγή: E-Typos
Πολύ σκληρή για να... πεθάνει αποδείχθηκε η Νιγηρία, η οποία πέτυχε την έκπληξη και έθεσε την Εθνική Ανδρών εκτός Ολυμπιακών Αγώνων. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, το οποίο είχε προηγηθεί ακόμη και με +12 πόντους (42-30), πλήρωσε λάθη και έλλειψη συγκέντρωσης στον αποψινό προημιτελικό του Προολυμπιακού Τουρνουά και με το εις βάρος του 80-79 τύπωσε εισιτήριο, όχι για Λονδίνο, αλλά για Αθήνα...
Η Εθνική ηττήθηκε κατά κράτος στον έλεγχο της... εναέριας κυκλοφορίας (38 ριμπάουντ με 17 επιθετικά οι Νιγηριανοί έναντι 28 με 6), δεν είχε καθαρό μυαλό στην επίθεση -ειδικά στα κρίσιμα τελευταία λεπτά- και άφησε αφύλακτο τον ήρωα των Νιγηριανών, Άντε Νταγκουντούρο, ο οποίος στα 40'' πριν τη λήξη ευστόχησε στο μόλις 4ο τρίποντο της ομάδας σε 22 (!) προσπάθειες και έδωσε το προβάδισμα με 78-76, ενώ με 2/2 βολές του στα 3'' χάρισε τη νίκη-πρόκριση με το τελικό 80-79. Έντονα παράπονα της ελληνικής πλευράς για το καθαρό φάουλ που δε δόθηκε στον Σπανούλη από τον Ομπασοάν στο τρίποντο του Έλληνα γκαρντ στην εκπνοή. Η Νιγηρία θα αντιμετωπίσει αύριο τη Ρωσία στα ημιτελικά του τουρνουά. Κορυφαίος των νικητών ο Ντιόγκου με νταμπλ νταμπλ σε πόντους και ριμπάουντ (17π.-12ρ.), ενώ από την εθνική μας ομάδα ο Βασίλης Σπανούλης προσπάθησε με 25 πόντους για την ανατροπή. Τα δεκάλεπτα: 21-21, 42-30, 56-50, 79-80 Προβληματικά ποσοστά ευστοχίας, κυρίως από τη γραμμή των ελευθέρων βολών και αδυναμία της άμυνας να ελέγξει το γρήγορο ρυθμό και τους ταχύτατους γκαρντ της Νιγηρίας δεν έδωσαν τη δυνατότητα στην Εθνική να ελέγξει από το πρώτο δεκάλεπτο τον αγώνα. Καλάθης, Πρίντεζης και Σπανούλης απέδωσαν στην άμυνα στα πρώτα λεπτά και στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρέθηκε στο 10-2. Ωστόσο, οι Νιγηριανοί αντέδρασαν κα παρά το ανορθόδοξο μπάσκετ τους πέτυχαν με επιμέρους σκορ 11-3 την ισοφάριση (13-13). Ο Σπανούλης κράτησε το προβάδισμα για την Εθνική, αλλά λάθη και έλλειψη ελέγχου του επιθετικού ριμπάουντ έφεραν τη Νιγηρία με τη λήξη του δεκαλέπτου και πάλι σε θέση διεκδίκησης της νίκης (21-21). Στη δεύτερη περίοδο, η εθνική έδεσε την άμυνα της, χάρη στις σωστές αντιδράσεις των Μπράμος, Καϊμακόγλου, Μαυροειδή, κράτησε για περίπου 4 λεπτά τη Νιγηρία μακριά από το καλάθι και στο 14' βρέθηκε στο 29-21. Παρά τις προσπάθειες των αντιπάλων, που μείωσαν και πάλι σε 34-30 στο 16', το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα με ωραίες συνεργασίες του Σπανούλη (13π., 6 ριμπ., 4ασ.) με τον Μπουρούση (9π., 3ρ.) έτρεξε σερί 8-0 και πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια με τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+12, 42-30). Λάθη και κακές επιλογές σε άμυνα και επίθεση από πλευράς εθνικής έβαλαν την Νιγηρία και πάλι στο παιχνίδι στην τρίτη περίοδο, παρά τα απογοητευτικά ποσοστά της από τα 6.75 (1/16). Με αιχμή του δόρατος στην επίθεση τον Ντιόγκου (έφτασε τους 10 πόντους) έτρεξε επιμέρους σκορ 16-7 (!) και μείωσε στο 27' σε 49-46. Μαυροειδής και Πρίντεζης έδωσαν ανάσες κοντά στο καλάθι, αλλά οι επιθετικές εμπνεύσεις του Σκιν κράτησαν τη Νιγηρία κοντά στο σκορ και μπ