Ευρωλίγκα (6ος Όμ., 2η Αγων.): Ολυμπιακός-Μπεσίκτας 77-64

00:12 5/1/2013 - Πηγή: E-Typos

Την πρώτη του νίκη στη φάση των «16» της Ευρωλίγκας πανηγύρισε απόψε στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός. Οι κάτοχοι του τίτλου επικράτησαν 77-64 της Μπεσίκτας, στη 2η αγωνιστική του 6ου ομίλου, υποχρεώνοντας τους Τούρκους στη δεύτερη ήττα σε ισάριθμες αναμετρήσεις στους «16» της διοργάνωσης. Κορυφαίος των «ερυθρολεύκων», που χρειάστηκαν μόλις ένα ημίχρονο -το πρώτο- για να μπουν σε τροχιά... νίκης, ο Βασίλης Σπανούλης με 18 πόντους, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση

ο Γιώργος Πρίντεζης με 14. Από την Μπεσίκτας ξεχώρισαν Γιούιν, Μαρκοτα και Τζέρελς με 15, 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 37-27, 57-46, 77-64

Ο Ολυμπιακός επικεντρώθηκε σε λύσεις κοντά στο καλάθι στα πρώτα λεπτά και με πρωταγωνιστές τους Πάουελ και Πρίντεζη προηγήθηκε στο 6ο λεπτό με 13-9, έχοντας «αναχαιτίσει» σε μεγάλο βαθμό τα επιθετικά ατού των Τούρκων. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν όταν βρέθηκαν μία ανάσα από την ανατροπή (15-13), για να ακολουθήσει ένα ξέσπασμα 5-0 των πρωταθλητών Ευρώπης. Μάλιστα, στην εκπνοή του δεκαλέπτου ο Σλούκας έγραψε από τα 6.75 το σκορ περιόδου 20-13. Στο 13' ένα... τετράποντο (ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων και πήρε και φάουλ από Τσετίν), με πρωταγωνιστή και πάλι τον Έλληνα γκαρντ, διαμόρφωσε το 29-20, ενώ Λο και Σπανούλης εκτόξευσαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό, που διατηρήθηκε μέχρι το ημίχρονο (37-27).

Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε δύο φορές με 16 πόντους (43-27 στο 21΄ και 45-29 στο 16') και δεν κοίταξε πίσω... Το υπόλοιπο της αναμέτρησης μετατράπηκε σε τυπική διαδικασία για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, η οποία με σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση δεν αγχώθηκε και πήρε άνετη νίκη με 77-64 και διαφορά +13 πόντων.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσέρεμπουκ (Ιταλία), Κόντε (Ισπανία), Γιούρας (Σερβία)

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χάινς 8, Λο 8, Άντιτς 7 (1), Σπανούλης 18 (2), Περπέρογλου 2, Σλούκας 9 (2), Πάουελ 7, Πρίντεζης 14 (2), Παπανικολάου 4.

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ (Ερμάν Κουντέρ): Γιούιν 15 (1), Γκιουλέρ 5, Ακίν 2, Φάλκερ 4, Τσετίν 5 (1), Μαρκοτα 14 (2), Κρίστοφερ 4, Νάλγκα 2, Οζέρ, Τζέρελς 13,