Μπάσκετ (25η αγωνιστική): Παναθηναϊκός-ΑΓΟΡ 76-61

21:28 29/4/2014 - Πηγή: E-Typos
Σε έναν βαθμολογικά αδιάφορο αγώνα, καθώς ο Παναθηναϊκός είχε εξασφαλίσει την πρώτη θέση της κατάταξης και ο ΑΓΟΡ την παραμονή του, οι «πράσινοι» επικράτησαν 76-61 στο ΟΑΚΑ, στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η «αυλαία» της 25ης και προτελευταίας αγωνιστικής της κανονικής περιόδου στην Α1 Ανδρών.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του Παναθηναϊκού ο
Δημήτρης Διαμαντίδης, ο οποίος φόρτωσε το αντίπαλο καλάθι με 23 πόντους (4/6 τρίποντα), ενώ είχε και 6 ασίστ. Άξιος συμπαραστάτης του ο Στεφάν Λάσμε με 14 πόντους και ο Αντώνης Φώτσης με 12.

Από τους Κρήτες ξεχώρισε ο Κένι Γκάμπριελ με 16 πόντους και 15 ριμπάουντ και ο Γιάννης Καλαμπόκης με 12

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 38-32, 56-52, 76-61

Ουσιαστικά ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε να πατήσει γκάζι μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο για να «καθαρίσει» τον αγώνα. Με την κούραση από την υπερπροσπάθεια στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας να είναι εμφανής, οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να οικοδομήσουν μία διαφορά ασφαλείας στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, ενώ στο 24′ βρέθηκαν ακόμη και στο -6 (40-46), χάρη στην εξαιρετική εμφάνιση του Κένι Γκάμπριελ. Ωστόσο, στο τελευταίο δεκάλεπτο οι κυπελλούχοι Ελλάδας έσφθιξαν την άμυνα τους, κράτησαν τους φιλοξενούμενους στους 9 πόντους και με επιμέρους σκορ 20-9 έφτασαν άνετα στο τελικό 76-61.

Ο Παναθηναϊκός απογοήτευσε και σήμερα στα ποσοστά ευστοχίας του (13/17 βολές, 18/37 δίποντα, 9/24 τρίποντα), έχασε τα ριμπάουντ (36 έναντι 39), ενώ είχε και 12(!) λάθη, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι με τα 7 κλεψίματα. Ωστόσο, εξαργύρωσε την άμυνα του τελευταίου δεκαλέπτου, τους αιφνιδιασμούς και την αποφασιστηκότητα του αρχηγού του, που έμεινε στο παρκέ 27 λεπτά και έκανε τα πάντα για να οδηγήσει την ομάδα του στη νίκη.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Μαλανδρής, Θωμόπουλος

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Φραγκίσκος Αλβέρτης): Μπράμος 5, Κάρι 5 (1), Φώτσης 12 (4), Ούκιτς 2, Λάσμε 15, Μαυροκεφαλίδης 4, Διαμαντίδης 23 (4), Γκιστ 4, Παππάς 4, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις, Ράιτ 2.

ΑΓΟΡ (Γιώργος Καλαφατάκης): Χαρτ 3, Καλλινικίδης 4, Κουμπούρας 11, Αντωνόπουλος, Καλαμπόκης 12 (2), Κανονίδης, Σίννης 7, Εζιούκου 8, Ντρτσα, Γκάμπριελ 16 (2).