Α1 (13η αγωνιστική): Απόλλων Πατρών-Ολυμπιακός 69-88

19:26 21/1/2013 - Πηγή: E-Typos
Χωρίς Πάουελ και Σερμαντίνι, ο Ολυμπιακός διατήρησε το αήττητο στην Α1. Οι «ερυθρόλευκοι», χάρη σε ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο, επικράτησαν 88-69 του Απόλλωνα στην Πάτρα και έφτασαν τις 13 νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις. Ο Πρίντεζης αναδείχθηκε κορυφαίος σκόρερ των πρωταθλητών Ευρώπης με 18 πόντους.
Τα δεκάλεπτα: 14-22, 37-41, 51-62, 69-88
Με εννέα πόντους του Πρίντεζη και 4/9 τρίποντα, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν διψήφιο προβάδισμα
στο σκορ σχεδόν καθ` όλη τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου (5-15, 12-22). Ο Γκραντ με την εκπνοή μείωσε σε 14-22 για τους Πατρινούς, οι οποίοι παρά την «ερυθρόλευκη» υπεροχή στις ασίστ αλλά και τους επτά συνεχόμενους πόντους του Περπέρογλου (2/2 2π., 1/1 3π.), «έτρεξαν» σερί 10-0 και με τρίποντο του ΜακΚόλουμ πήραν προβάδισμα ενός πόντου στο 15` (32-31). Οι φωνές του Μπαρτζώκα... σοβάρεψαν την άμυνα του Ολυμπιακού και σε συνδυασμό με τις κακές επιλογές του Πέτροβιτς-Στεργίου στην επίθεση (δύο συνεχόμενα άστοχα τρίποντα), επέτρεψαν στον Ολυμπιακό το -2 του 37-35 να το μετατρέψουν σε 37-41 με σερί 0-6 στα τελευταία λεπτά της δεύτερης περιόδου.
Με έξι πόντους του Παπανικολάου και ένα τρίποντο του Πρίντεζη που επανεμφανίστηκε μετά το πρώτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός «εκτόξευσε» τη διαφορά στους 12 πόντους (39-51) στο 23`. Ο Σπανούλης συνέχισε να μοιράζει ασίστ και ο Πρίντεζης να σκοράρει με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει στους 13 (44-57) στο 25` και στους 14 (48-62) στο 29`. Στο 39` η διαφορά έφτασε ακόμη και τους 19 πόντους (69-88 που ήταν και το τελικό σκορ) από το καλάθι του Γκεσεβίτσιους, σε ένα εύκολο -όπως αποδείχθηκε- απόγευμα για τον Ολυμπιακό.
Διαιτητές: Σχινάς, Παπαπέτρου, Παγώνης
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Νίκος Βετούλας): ΜακΚόλουμ 19 (1), Αργυρόπουλος 9 (1), Καπερώνης, Γκραντ 16 (2), Θανόπουλος, Λιανός , Έρτσεγκ, Πέτροβιτς-Στεργίου 13 (3), Ζαφείρης, Μολφέτας, Τέρνερ 8, Κρόλο 4.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χάινς 8, Λο 7, Άντιτς 8 (2), Σπανούλης 7 (1), Περπέρογλου 10 (2), Σλούκας, Μαυροειδής 4, Γκεσεβίτσιους 8 (2), Πρίντεζης 18 (3), Παπανικολάου 9 (1), Μάντζαρης 9 (3).

Σε αγώνες της 13ης και τελευταίας ημέρας του πρώτου γύρου στην Α1 μπάσκετ ανδρών, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: Πανελευσινιακός-ΚΑΟ Δράμας 74-76
Άρης-Κολοσσός Ρόδου 75-52
Ηλυσιακός-Περιστέρι 66-64
Πανιώνιος-Ίκαρος Καλλιθέας 82-75
ΑΓΟ Ρεθύμνου-Καβάλα 88-79
Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 71-61
Απόλλων Πατρών-Ολυμπιακός 69-88

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 1. Ολυμπιακός 26 2. Παναθηναϊκός 24 3. Πανιώνιος 23 4. ΠΑΟΚ 22 5. ΑΓΟ Ρεθύμνου 21 6. Άρης 19 . Ίκαρος Καλλιθέας 19 8. ΚΑΟ Δράμας 18 . Περιστέρι 18 . Απόλλων Πατρών 18 11. Κολοσσός Ρόδου 17 . Ηλυσιακός 17 13. Καβάλα 16 14. Πανελευσινιακός 15