Παντοτινό «διαμάντι»

ΑΘΛΗΤΙΚΑΠαντοτινό «διαμάντι»Δευτέρα, Αύγουστος 24, 2015 - 17:47

Αμφισβητήθηκε πολύ, όμως την κατάλληλη στιγμή, στον τελικό των 100 μέτρων του Παγκοσμίου πρωταθλήματος στίβου του Πεκίνου έδωσε την απάντησή του για το ποιο είναι το... αφεντικό.

Σε μια απίστευτη κούρσα, ο Γιουσέιν Μπολτ πήρε την πρωτιά (με χρόνο 9.79) και το 9ο χρυσό της καριέρας του, αφήνοντας με την όρεξη τον Αμερικανό Τζάστιν Γκάτλιν (9.80). Η αλήθεια είναι ότι ο Τζαμαϊκανός σπρίντερ δεν ξεκίνησε και τόσο καλά. Ενδεχομένως ήταν επηρεασμένος και από την πτώση του στον ημιτελικό. Οσο περνούσαν, ωστόσο, τα μέτρα ανέβαινε,

και, εν τέλει, κατάφερε, με την κορυφαία φετινή του επίδοση, να πάρει τη νίκη. Κάπως έτσι έμεινε στη 2η θέση ο Αμερικανός Γκάτλιν, ενώ την 3η θέση στο βάθρο μοιράστηκαν ο Αμερικανός Μπρόμελ με τον Καναδό Ντε Γκρας (με επίδοση 9.92).

Εκτός ο Φιλιππίδης

Οσον αφορά τις ελληνικές συμμετοχές στη διοργάνωση, αποκλεισμό-σοκ από τον τελικό τού επί κοντώ γνώρισε ο Κώστας Φιλιππίδης. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής στον κλειστό στίβο ξεπέρασε με την πρώτη τα 5,40μ. και τα 5,55μ., όμως, δεν τα κατάφερε στα 5,65μ. Σημειώνεται ότι 15 αθλητές κατάφεραν να περάσουν το όριο των 5,70μ., πράγμα που δεν έχει ξανασυμβεί στην ιστορία των παγκόσμιων πρωταθλημάτων. Καλή ήταν η παρουσία της Σοφίας Υφαντίδου στο αγώνισμα του επτάθλου στο Πεκίνο. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κατέλαβε τη 19η θέση με 5.991 βαθμούς και θα μπορούσε να ξεπεράσει ακόμα και τους 6.000, αν δεν έμενε χαμηλά στο μήκος. Η Υφαντίδου ήταν εξαιρετική στον ακοντισμό, όπου με βολή στα 56,19 μέτρα πήρε την πρωτιά. Αναλυτικά οι επιδόσεις της Ελληνίδας πρωταθλήτριας: 100μ. εμπ.: 13.77, ύψος 1,68μ., σφαιροβολία 12,94μ., 200μ. 25.93, μήκος 5,75μ., ακοντισμός 56,19μ., 800 μ. 2.19.55. Τέλος, ανάμεσα στους κορυφαίους αθλητές του πλανήτη ήταν για μία ακόμη φορά ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ, που κατέλαβε την 25η θέση στα 20 χλμ. βάδην (με 1.24.11).