Νίκησε πάλι ο Παναθηναϊκός την Μπαρτσελόνα. Βίντεο

11:29 17/4/2013 - Πηγή: TNSite

Ο Παναθηναϊκός έδειξε χαρακτήρα και με τον Διαμαντίδη να πετυχαίνει πάλι το καθοριστικό τρίποντο νίκησε την Μπαρτσελόνα (65-63) στο κατάμεστο στο ΟΑΚΑ, έκανε το 2-1 και βρίσκεται... αγκαλιά με την πρόκριση στο Φάιναλ Φορ του Λονδίνου (10-12/5)!

Οι «πράσινοι» παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 55-50 στο 31’ μετά το εκρηκτικό ξεκίνημα

τους και το προβάδισμα των 15 πόντων (29-14 στο 13’), βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και με μεγάλη προσπάθεια κυρίως από τους Τζέιμς Γκιστ, Στέφαν Λάσμε αμυντικά και επιθετικά και με επιμέρους σκορ 15-8 πήραν την νίκη και θέλουν μια ακόμη για να… σφραγίσουν τα διαβατήρια τους για το Λονδίνο.

Το… κερασάκι στην τούρτα και στην νίκη του Παναθηναϊκού έβαλε πάλι ο Δημήτρης Διαμαντίδης. Με τρίποντο με ταμπλό έδωσε ξανά προβάδισμα στον «εξάστερο» με 64-63 1’ και 8’’ πριν την λήξη. Η Μπαρτσελόνα δεν πέτυχε ούτε πόντο στο διάστημα, που απέμενε για την λήξη με τον Άντε Τόμιτς να αστοχεί σε δύο βολές 52’’ πριν το τέλος. Η Μπαρτσελόνα δεν σκόραρε συνολικά στα τελευταία 2' και 21'' του ματς, ενώ ο Διαμαντίδης είχε... προειδοποιήσει τους φιλοξενούμενους με τρίποντο, που έκανε το σκορ 59-57 3' και 34'' πριν την λήξη, πριν κάνει ο Ουάλας με τρίποντο το 60-59 για την «Μπάρτσα».

Ο Παναθηναϊκός... κόλλησε στην άμυνα ζώνης των «Μπλαουγκράνα» και έτσι το 29-14 του 13' έγινε 55-50 στο 31'.

Συγκινητικός ο Γκιστ, που έπαιξε με ένεση και με... ένα πόδι! Εκπληκτική ατμόσφαιρα στο ΟΑΚΑ από πάνω από 20.000 οπαδούς του «εξάστερου» και εξαιρετικό κοουτσάρισμα από τον Αργύρη Πεδουλάκη με τον Παναθηναϊκό να κατεβάσει σκορ και ρυθμό για τρίτο σερί ματς και τον προπονητή του Παναθηναϊκού να επαναλαμβάνει το... τρικ με τον Τζέιμς Γκιστ στο μαρκάρισμα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους.

Εκρηκτικό ξεκίνημα

Ο Παναθηναϊκός στο πρώτο δεκάλεπτο κυριάρχησε κατά κράτος στις «μάχες» των ψηλών, έβγαλε πολύ ενέργεια στην άμυνα και με ισορροπία στην επίθεση προηγήθηκε με νταμπλ σκορ (20-10). Με πολύ καλό ρυθμό ξεκίνησαν οι «πράσινοι» το δεύτερο δεκάλεπτο και με άλει ουπ κάρφωμα από ασίστ του Διαμαντίδη προηγήθηκαν με 15 (29-14) στο 13' ξεσηκώνοντας το γήπεδο!

Στην συνέχεια η Μπαρτσελόνα γύρισε την άμυνα της σε ζώνη, ανέκοψε το ρυθμό του Παναθηναϊκού και με τους Γιασικεβίτσιους, Λόρμπεκ πρωταγωνιστές στην επίθεση οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 33-27 στο 17'. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με μεγάλο τρίποντο του εκπληκτικού στο πρώτο ημίχρονο Μπράμος (36-27) 2' και 14'' πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, που τον βοήθησε να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +9 (38-29).

«Κόλλησε» στην ζώνη

Ο Παναθηναϊκός... κόλλησε στην άμυνα ζώνης της Μπαρτσελόνα, έχασε τον ρυθμό του πρώτου ημιχρόνου και οι «Μπλαουγκράνα» με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ναβάρο και συμπαραστάτη τον Τόμιτς και με επιμέρους σκορ 22-12 τελείωσαν το τρίτο δεκάλεπτο με ισχνό προβάδισμα (51-50).

Με καλάθι του Τόμιτς και δύο βολές του Λόρμπεκ η Μπαρτσελόνα ξέφυγε με 55-50 στο 31’, αλλά με δύο καλάθι του Γκιστ οι «πράσινοι»… έμειναν ζωντανοί (57-55 στο 34’ υπέρ των φιλοξενουμένων). Με 3’ και 34’’ να απομένουν για την λήξη ο Διαμαντίδης με τρίποντο έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (59-57). Η «Μπάρτσα» απάντησε δύο τρίποντα του Ουάλας και Γιασικεβίτσιους, που αποθεώθηκε από τον κόσμο των «πρασίνων» πριν το ματς και στην επιστροφή του στο ΟΑΚΑ και προηγήθηκε με 63-59 στο 37’.