Μίλαν - Ζενίτ 0-1, Μάλαγα - Άντερλεχτ 2-2

23:51 4/12/2012 - Πηγή: TNSite
Η Ζενίτ νίκησε στο Μιλάνο με 1-0 την Μίλαν και κατέκτησε την 3η θέση, ενώ Μάλαγα και Άντερλεχτ αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2

Μίλαν - Ζενίτ 0-1

Σκόρερ: 35' Ντάνι

Γήπεδο: "Σαν Σίρο", Μιλάνο

Διαιτητής: Τονί Σαπρόν (Γαλλία)

Με το πρώτο του γκολ στο φετινό Champions League ο Ντάνι άνοιξε το σκορ στο 35' για την Ζενίτ στο Μιλάνο, με σουτ μέσα από την περιοχή, αφού ευνοήθηκε από κόντρα.

Το πιο εντυπωσιακό στοιχείο στην

αναμέτρηση ήταν... παρατράγουδο, καθώς στις καθυστερήσεις ο Σπαλέτι αντικατέστησε τον Χουλκ, αυτός δεν του έδωσε το χέρι και εκνευρισμένος άρχισε να βρίζει στον πάγκο.

ΜΙΛΑΝ: Αμπιάτι, Ντε Σίλιο, Σαπάτα, Ατσέρμπι, Μεσμπά, Αμπροζίνι, Φλαμινί, Εμάνιουελσον, ΚΠ Μπόατενγκ, Μπόγιαν, Πατσίνι.

ΖΕΝΙΤ: Μαλαφέεβ, Ανιουκόβ, Μπρούνο Άλβες, Λόμπαρτς, Χουμπότσαν, Ντενίσοβ, Βιτσέλ, Σιρόκοβ, Σέμακ, Ντάνι, Χουλκ.

Μάλαγα - Άντερλεχτ 2-2

Σκόρερς: 45' και 61' Ντούντα / 50' Μίλαν Γιοβάνοβιτς, 89' Μποκανί

Γήπεδο: "Ροσαλέδα", Μάλαγα

Διαιτητής: Ντενίζ Αϊτεκίν (Γερμανία)

Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου η Μάλαγα άνοιξε το σκορ με το καταπληκτικό αριστερό σουτ του Ντούντα, λίγο έξω από την περιοχή.

Πέντε λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο χρειάστηκε η Άντερλεχτ για να απαντήσει, με τον Μίλαν Γιοβάνοβιτς να κάνει στο 50' το 1-1 με "σκαφτό" πλασέ.

Ο Ντούντα "χτύπησε" ξανά στο 61', καθώς πέτυχε το δεύτερο γκολ και έδωσε για δεύτερη φορά προβάδισμα στους Ισπανούς, με τον Πορτογάλο αυτήν την φορά να σκοράρει από κοντά μετά από ασίστ του Ντιέγκο Μπουονανότε.

ΜΑΛΑΓΑ: Καμενί, Σέρχιο Σάντσεθ, Ονιέγου, Ουελίγκτον, Ελιζέου, Τουλαλάν, Ιτούρα, Σεμπαστιάν Φερνάντες, Ντούντα, Μπουονανότε, Σάντα Κρους.

ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ: Προτό, Ζιλέ, Κουγιατέ, Ντεσχάχτ, Σαφάρι, Λούκας Μπίγλια, Κλιέσταν, Πρατ, Μπρούνο, Μίλαν Γιοβάνοβιτς, Μποκανί.