Αναλύσεις Αγώνων | Γαλλία Championnat

15:41 30/11/2012 - Πηγή: TNSite
122. ΑΖΑΞΙΟ – ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ (21:45)

*Η Σεντ Ετιέν αγωνίζεται για πέμπτη φορά Παρασκευή στο φετινό Πρωτάθλημα. Τις τέσσερις προηγούμενες μέτρησε τρεις νίκες και μία ισοπαλία.

Γήπεδο: «Francois-Coty»
Προϊστορία: 2-3-0.

ΑΖΑΞΙΟ (16η): Με την αναμέτρηση ανάμεσα στην Αζαξιό και τη Σεντ Ετιέν ανοίγει η «αυλαία» της 15ης αγωνιστικής στο Σαμπιονά. Η Αζαξιό προέρχεται από την ισοπαλία (1-1) στην έδρα της ουραγού Νανσί και σήμερα θέλει τη νίκη ώστε να αυξήσει τη διαφορά της από τη ζώνη του υποβιβασμού, από την οποία απέχει μόλις έναν βαθμό. Παράλληλα, θα επιδιώξει να εκμεταλλευτεί το άλλοτε

πανίσχυρο γήπεδό της, στο οποίο δεν έχει πανηγυρίσει νίκη στα τρία τελευταία ματς που έδωσε σε αυτό (0-1-2), χωρίς, μάλιστα, να καταφέρει καν να σκοράρει. Μετά την απουσία ενός αγώνα επιστρέφει στην αποστολή ο Μπουούρ (ΑΜ 12/0), ενώ άλλα προβλήματα λόγω τραυματισμών ή καρτών δεν αναφέρονται και οι γηπεδούχοι θα παραταχθούν με την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα.

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 στην εκτός έδρας αναμέτρηση με αντίπαλο την Νανσί. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 8ο μόλις λεπτό, ωστόσο ο Μούτου ισοφάρισε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 76’, σώζοντας την «παρτίδα».

Στατιστικό: NG και Under 2,5 τα έξι φετινά εντός έδρας ματς της Αζαξιό στο Πρωτάθλημα.

Απουσίες: Θα αγωνιστεί πλήρης.

Πιθανή ενδεκάδα 4-2-3-1: Οτσόα – Ντιαβαρά, Μεντζανί, Πουλάρντ, Μπουούρ – Φατί, Μοστεφά – Καβαλί, Μούτου, Ντιαρά – Εντουάρντο.

*Η Σεντ Ετιέν έχει σκοράρει σε όλα τα εκτός έδρας παιχνίδια της στο φετινό Πρωτάθλημα.
ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ (4η): Έχει εξελιχθεί στον κακό δαίμονα της Παρί Σεν Ζερμέν, καθώς την Τρίτη (27/11) την απέκλεισε από το Λιγκ Καπ στα πέναλτι, λίγες μόνο εβδομάδες μετά τη νίκη της με 2-1 στο Παρίσι για το Πρωτάθλημα. Διανύει περίοδο εξαιρετικής φόρμας και στα 12 τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις είναι αήττητη με απολογισμό εννέα νίκες και τρεις ισοπαλίες, ενώ σε περίπτωση που πάρει σήμερα τους τρεις βαθμούς, τότε θα «πιάσει», στην 1η θέση του Σαμπιονά τη Λυών. Μακριά από την έδρα της έχει υποστεί μόλις μία ήττα σε έξι εξόδους της φέτος στο Πρωτάθλημα (2-3-1).

Προηγούμενο ματς: Την Τρίτη (27/11) είχε υποχρεώσεις για το Λιγκ Καπ και πήρε την πρόκριση στα πέναλτι κόντρα στην Παρί Σεν Ζερμέν. Η κανονική διάρκεια του αγώνα και η παράταση ολοκληρώθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα και στη «ρώσικη ρουλέτα» η Σεντ Ετιέν επικράτησε με 5-3.

Στατιστικό: 2-3 γκολ σημειώθηκαν στα 5/6 φετινά εκτός έδρας ματς της Σεντ Ετιέν στο Πρωτάθλημα.

Απουσίες (3): Εκτός ο πρώτος σκόρερ της Ομπαμεγιάνγκ (14/8) και οι Ζουμά (ΑΜ 7/0), Νικολίτα (ΜΕ 2/0).

Πιθανή ενδεκάδα 4-3-3: Ρουφιέ – Κλερκ, Μπαγιάλ, Περέν, Γκουλάμ – Λεμουάν, Κλεμάν, Κοχάντ – Αλόνσο, Μπραντάο, Γκραντέλ.

ΣΥΝΟΛΟΕΝΤΟΣΕΚΤΟΣ ΟΜΑΔΑΒΑΓ.ΝΙΗΓΚΟΛΝΙΗΓΚΟΛΝΙΗΓΚΟΛ1ΛΥΩΝ281484227-1560118-72419-82ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ261475223-1042213-633010-43ΜΑΡΣΕΪΓ261482418-1542112-94036-64ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ251474324-1051214-323110-75ΜΠΟΡΝΤΟ241466218-113307-433211-76ΒΑΛΕΝΣΙΕΝ221464427-1643017-421410-127ΤΟΥΛΟΥΖ2