Στις καθυστερήσεις «έκλεψε» το Europa League η Τσέλσι

Με κεφαλιά του Ιβάνοβιτς στις καθυστερήσεις του αγώνα, η Τσέλσι νίκησε την Μπενφίκα με 2-1 στον μεγάλο τελικό του Europa League, κατακτώντας το τρόπαιο της διοργάνωσης. Η Τσέλσι προηγήθηκε με τον Τόρες στο 60ο λεπτό, έπειτα από προσωπική προσπάθεια που ξεκίνησε από το κέντρο του γηπέδου και ολοκληρώθηκε με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής. Ωστόσο, η Μπενφίκα ισοφάρισε άμεσα, στο 68ο λεπτό, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Καρδόσο.

Κι ενώ όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα οδηγηθεί στην παράταση, ήρθε η ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Ιβάνοβιτς να χαρίσει ένα ακόμα ευρωπαϊκό τίτλο στην αγγλική ομάδα.

Οι συνθέσεις:

Μπενφίκα: Αρτούρ, Αλμέιδα, Γκαράι (78' Ζαρντέλ), Λουιζάο, Μελγαρέχο (66' Τζον), Πέρες, Μάτιτς, Ροδρίγο (66' Λίμα), Γκαϊτάν, Σάλβιο, Καρδόσο

Τσέλσι: Τσεχ, Αθπιλικουέτα, Ιβάνοβιτς, Κέιχιλ, Κόουλ, Νταβίντ Λουίζ, Λάμπαρντ, Ραμίρες, Μάτα, Όσκαρ, Τόρες