Σε τροχιά πρόκρισης ο ΠΑΟΚ, 2-0 τον Λεβαδειακό

Σαφέστατο προβάδισμα πρόκρισης για τον επόμενο γύρο του κυπέλλου Ελλάδας, απέκτησε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε με σκορ 2-0 του Λεβαδειακού, στο πρώτο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων. Ο «Δικέφαλος» ήταν καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ωστόσο δεν μπορούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες απέναντι στην καλά οργανωμένη άμυνα των φιλοξενουμένων.

Τελικά, βρήκε τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίκτυα στο 57ο λεπτό, με πλασέ του Αθανασιάδη, ο οποίος όμως βρισκόταν

σε εμφανή θέση οφσάιντ. Τρία λεπτά αργότερα, πριν ακόμα κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, ο Σαλπιγγίδης διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, δίνοντας στον ΠΑΟΚ ένα «καθαρό» σκορ ενόψει της ρεβάνς.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ (Γιώργος Δώνης): Ιτάνζ, Αποστολόπουλος, Λίνο, Σίντελφέλντ, Κατσουράνης, Γκαρσία (65’ Κάτσε), Λάζαρ, Καμαρά, Λόρενς (90’ Κωνσταντινίδης), Σαλπιγγίδης, Αθανασιάδης

Λεβαδειακός (Γιώργος Παράσχος): Κυριακίδης, Χοσέμι, Μαχαίρας, Κόρμπος (64’ Ζησόπουλος), Ροτζέριο (73’ Καγιεχόν), Βασιλείου, Μπουμάλ (64’ Πόι), Νικολακάκης, Λισγάρας, Μεντί, Ρομέου