«Ο νόμος του ΟΑΚΑ»

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε και αυτή τη φορά (3η συνεχόμενη) «αιώνιο» αντίπαλο μέσα στο ΟΑΚΑ με 66-62, αυτή τη φορά για το Το-16, και πήρε προβάδισμα για την υπόθεση πρόκριση στα play off.

Ο Παναθηναϊκός πήρε μεγάλη νίκη σε ένα ντέρμπι στην κυριολεξία, το οποίο έδειχνε ότι

θα το πάρει ο Ολυμπιακός, αλλά έχασε τρία σουτ που θα μπορούσαν να του έχουν δώσει τη νίκη και ο Παναθηναϊκός παίζοντας πολύ καλή άμυνα στο τέλος κατάφερε να «κλέψει» τη νίκη.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και η ένταση του παιχνιδιού ήταν μεγάλη, ενώ το σασπενς χτύπαγε κόκκινο. Απόλυτος MVP της αναμέτρησης ο Στεφάν Λάσμε με 18 π. Τον ακολούθησε με 12 πόντους ο Στράτος Περπέρογλου του Ολυμπιακού που είχε 11 πόντους στα πρώτα δέκα λεπτά αγωνιστικά λεπτά.

Κακός για άλλη μια φορά στο ΟΑΚΑ ο Σπανούλης, που σε 28 λεπτά χρόνου συμμετοχής είχε 6 πόντους με 1/2 βολές, 1/3 δίποντα και 1/9 τρίποντα.

Παναθηναϊκός: 12/18 βολές, 18/32 δίποντα, 6/18 τρίποντα, 27 ριμπάουντ, 8 κλεψίματα, 7 λάθη και 17 ασίστ.

Ολυμπιακός: 3/6 βολές, 19/37 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 35 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα, 10 λάθη και 11 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 35-33, 47-47, 66-62

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 6 (2), Κάρι 4, Φώτσης 3 (6 ριμπάουντ), Ούκιτς 14 (2), Λάσμε 18 (5 ριμπάουντ), Μαυροκεφαλίδης 2, Διαμαντίδης 9 (8 ασίστ), Γκιστ 7, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 3 (5 κλεψίματα).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 2, Ντάνστον 6 (5 ριμπάουντ), Σπανούλης 6, Περπέρογλου 12 (1), Σλούκας 5 (1), Κόλινς 2, Σίμονς 2, Μπέγκιτς 2, Πρίντεζης 10 (1), Μάντζαρης 6 (2), Κατσίβελης 3 (1), Λοτζέσκι 6.

Γιαννακόπουλος: Όπως πάντα ο νόμος του ΟΑΚΑ

Το αποτέλεσμα του παιχνιδιού έδωσε την ευκαιρία στον πρόεδρο της ΚΑΕ Δημήτρη Γιαννακόπουλο έδωσε την ευκαιρία να κάνει μια εμφατική και πάλι δήλωση: «Όπως πάντα: Ο Νόμος του ΟΑΚΑ... Νίκη στο παρκέ αλλά και στην εξέδρα. Ελπίζουμε ότι στο ΣΕΦ οι παίκτες μας θα αντιμετωπίσουν παρόμοιες συνθήκες και ότι η ΚΑΕ Ολυμπιακός θα κάνει όσα κι εμείς για να διαφυλάξει την τάξη. Συγχαρητήρια σε όλους», ήταν η σύντομη δήλωση του προέδρου της πράσινης ΚΑΕ.