Νέα φιλική ήττα του Ολυμπιακού

Την ήττα με 3-0 γνώρισε ο Ολυμπιακός στην τελευταία φιλική του αναμέτρηση, πριν τους επίσημους αγώνες. Οι “ερυθρόλευκοι” αγωνίστηκαν κόντρα στην Νάπολι με αντίπαλο την ομώνυμη ομάδα. Ο αγώνας αποτέλεσε και τον δυσκολότερο, σε μια σειρά από φιλικές αναμετρήσεις που έδωσαν οι Πειραιώτες.

Αρκετά τα προβλήματα στην αμυντική λειτουργία των πρωταθλητών Ελλάδος που βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 1-0 στο ημίχρονο μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ. Στο δεύτερο ημίχρονο δέχθηκαν ακόμα δύο τέρμα από τους Ιταλούς. Τα γκολ πέτυχαν οι: Τζεμαϊλί (24'), Χάμσικ (48') και Γκαμπερίνι (60').

Πολλά τα σχήματα και οι παίκτες που χρησιμοποίησε ο Πορτογάλος τεχνικός του Ολυμπιακού Λεονάρντο Ζαρντίμ. Καλά δείγματα γραφής για Μασάδο και Γκρέκο. Χρόνο συμμετοχής πήρε και ο Ιμπαγάσα.