Νέα απώλεια αυτή την φορά στην Τουρκία για τον Ολυμπιακό

Attikipress.gr |Ηλεκτρονική ενημέρωση.

Την τρίτη του ήττα έκανε χθες ο Ολυμπιακός στην Τουρκία, ο οποίος έχασε με 89-87 από την Γαλατάσαραϊ στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Euroleague.

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν πολύ καλά το παιχνίδι και προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 20-8.
Στην συνέχεια όμως οι Τούρκοι αντέδρασαν και σε συνδυασμό με την αστοχία των ερυθρόλευκων έκαναν ένα επιμέρους σκορ 19-0 και

προηγήθηκαν με 38-34 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για τον Ολυμπιακό καθώς οι Τούρκοι δεν σταματούσαν να ευστοχούν από τα 6,75 και η διαφορά άρχιζε να ξεφεύγει αρκετά. Οι Πρίντεζης και Λοτζέσκι κατάφεραν να την ψαλιδίσουν και το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε 63-57.

Η Γαλατά μπήκε καλά και στο 4ο δεκάλεπτο και με καθαρό μυαλό πήρε διαφορά 9 πόντων. Όμως ο Ματ Λοτζέσκι ήταν εκπληκτικός και κράτησε τους Πειραιώτες στο ματς.

Ο αγώνας κρίθηκε στο τελευταίο σουτ το οποίο δεν κατάφερε να εκτελέσει ο Γιώργος Πίρντεζης καθώς κόπηκε καθαρά από τον Τάιους και έτσι ο Ολυμπιακός έκανε την τρίτη του ήττα στην διοργάνωση.

Το άρθρο Νέα απώλεια αυτή την φορά στην Τουρκία για τον Ολυμπιακό εμφανίστηκε πρώτα στο Alphafreepress.gr.