Με το ένα πόδι στους «8» η Μπαρτσελόνα – Προβάδισμα για τη Γιουβέντους

Με το ένα πόδι στην επόμενη φάση του Champions League βρίσκεται η Μπαρτσελόνα μετά τη νίκη της επί της Μάντσεστερ Σίτι στην Αγγλία με 2-1, καθώς θεωρείται εξαιρετικά δύσκολο η Σίτι να καταφέρει να ανατρέψει αυτό το αποτέλεσμα στο Καμπ Νου και να πάρει αυτή την πρόκριση, ενώ στον άλλο αγώνα η Γιουβέντους νίκησε με 2-1 την Ντόρτμουντ στο Τορίνο, ωστόσο αναμένεται να έχει δύσκολο έργο στη ρεβάνς που θα γίνει στη Βεστφαλία-Ρηνανία.

Τα γκολ

της Μπαρτσελόνα σημείωσε ο Λουίς Σουάρες στο 16΄και στο 30΄, ενώ η Σίτι κατάφερε να μειώσει στο 69΄με τον Αγουέρο. Στο φινάλε η Μπαρτσελόνα έχασε την ευκαιρία να διευρύνει το σκορ, όμως το πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε ο Μέσι απέκρουσε ο Χαρτ, ενώ στην επιστροφή της μπάλας ο Αργεντινός σούπερ σταρ έπιασε κεφαλιά για να στείλει τη μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του τερματοφύλακα της Σίτι.

Στο Τορίνο η Γιουβέντους προηγήθηκε με τον Τέβες στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης για να ισοφαρίσει για την Ντόρτμουντ ο Ρόις στο 18ο λεπτό, ενώ το τελικό 2-1 έγραψε στο 44ο λεπτό ο Περέιρα.