Ηττήθηκε ο ΠΑΟ, ισόπαλος ο ΟΣΦΠ

Την καλοκαιρινή προετοιμασία τους συνεχίζουν Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός με τις ομάδες του πρώην ΠΟΚ να δίνουν τους πρώτους φιλικούς αγώνες τους.

Με δύο πρόσωπα παρουσιάστηκε ο Παναθηναϊκός, στο δεύτερο φιλικό του, επί αυστριακού εδάφους και γνώρισε την ήττα από την Κράσνονταρ με σκορ 2-1. Οι «πράσινοι» ήταν κακοί στο πρώτο μέρος βελτιώθηκαν όμως στο δεύτερο ημίχρονο και με τον Πετρόπουλο, σημείωσαν το μοναδικό τους τέρμα στην αναμέτρηση.
Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε τις μεγάλες αποκρούσεις του Μέγερι στο πρώτο ημίχρονο, αξιοποίησε τη βελτίωση του στο δεύτερο και πέτυχε ένα όμορφο τέρμα με τον Μάρκο Πάντελιτς. Οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού είδαν τη Σπαρτάκ Μόσχας -που είναι σαφώς πιο έτοιμη- να ισοφαρίζει σε 1-1 λίγο πριν τη λήξη του αγώνα.