Η Ιταλία «καθάρισε» τους Ισπανούς (video)

Attikipress.gr |Ηλεκτρονική ενημέρωση.

H Πρωταθλήτρια Ευρώπης Ισπανία δεν κατάφερε απλώς να αντιδράσει μετά το πρώτο γκολ του Κιελίνι στο 33′ και παραδόθηκε.

Στο πρώτο μέρος η Ιταλία ήταν συνολικά καλύτερη και μάλιστα έχασε σημαντικές φάσεις. 12 λεπτά πριν τελειώσει το ημίχρονο από εκτέλεση φάουλ του Εντερ, ο Ντε Χέα απέκρουσε, αλλά στην επαναφορά από κοντά ο Κιελίνι έκανε το 1-0.

Στην επιστροφή η Ισπανία ανέβηκε πολύ σε απόδοση, έχασε κάποιες καλές φάσεις αλλά το τείχος της ιταλικής άμυνας απέδωσε και με το παραπάνω. Στο τέλος, στο 91′ ο Πελέ από κοντά έγραψε το τελικό 2-0 .

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Ιταλία απέκλεισε την Ισπανία και πλέον στους «8» θα αντιμετωπίσει την Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Γερμανία με στόχο τα ημιτελικά του EURO 2016.