Ευρωλίγκα: Μπαρτσελόνα έτοιμη για πλέι οφ- Η βαθμολογία του ομίλου

Η μόνη αήττητη ομάδα στο Το 16 είναι η Μπαρτσελόνα μετά και την ολοκλήρωση της 6ης αγωνιστικής και μπορεί πλέον να αρχίσει να σχεδιάζει για την επόμενη φάση, καθώς επικράτησε και της Αρμάνι Μιλάνο με 80-70, ενώ έχει πιο βατό πρόγραμμα στο 2ο γύρο.

Πάντως, το σκορ δεν λέει όλη την αλήθεια για τους Καταλανούς, που δυσκολεύτηκαν πάρα πολύ να κάμψουν την αντίσταση των Ιταλών και χρειάστηκαν τα μεγάλα σουτ του Αμερικανού Μπραντ Όλεσον, ο οποίος με 15 από τους 17 πόντους του στην τελευταία περίοδο οδήγησε τους «μπαουγκράνα» στο 6Χ6. Ο Παπανικολάου μπορεί να πέτυχε μόλις 3 πόντους

στο παιχνίδι (στο δ’ δεκάλεπτο με τρίποντο), έπαιξε όμως «σκυλίσια» άμυνα και φιλοδώρησε τους αντιπάλους του με 2 τάπες.

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 35-37, 49-52, 80-70

Συνολική στατιστική

Μπαρτσελόνα: 25/42δίπ., 7/20τρίπ., 9/14βολ., 25-10ριμπ., 3κλ., 12λάθ., 16ασ., 2κοψ.

Αρμάνι Τζινς Μιλάνο: 18/42δίπ., 7/21τρίπ., 13/17βολ., 21-10ριμπ., 9κλ., 11λάθ., 7ασ.